e-posta

   Eski Sayılar | Künye | Ana Sayfa

TIP DÜNYASI
 

.

1 Nisan 2005  Sayı: 135

 

 

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, gelen büyük tepkiye karşın "sürgün genelgesini" genişleteceklerini açıkladı
Sürgün genişliyor

Ankara, İstanbul, İzmir, Bursa ve Adana’daki eğitim hastanelerinde görev yapmakta olan 1686 uzman ve başasistanın başka illere atanmasını gündeme getiren ancak 4 gün sonra durdurulan “sürgün genelgesi”, genişletilmek üzere yeniden hazırlanıyor. Sağlık Bakanı Recep Akdağ, gelen büyük tepkiye karşın, 29 Mart günü CNN Türk televizyonunda katıldığı haber bülteninde, SSK ve PTT hastanelerinde çalışan hekimlerin de kadro cetvellerini düzenleyeceklerini ve Nisan ayı sonunda genelgeyi yeniden gündeme getireceklerini açıkladı.

SSK, 37 dispanseri kapattı
Devrin faturası yurttaşa
Kendisine bağlı tüm sağlık birimlerini 19 Ocak tarihinden itibaren Sağlık Bakanlığı’na devreden SSK, bünyesinde kaldığını iddia ettiği ve yaklaşık 250 bin yurttaşa sağlık hizmeti veren 37 dispanseri kapattı. Kapatılan dispanserler fatura tetkik ve sigorta birimleri olarak tahsis ediliyor. Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES), devir protokolüne aykırı olduğu ve yüzbinlerce kişiyi sağlık hizmetinden mahrum bıraktığı gerekçesiyle, yürütmenin durdurulması için Danıştay’da dava açtı.

Hekimler "Sürgüne Hayır!" dedi
İstanbul, Ankara ve İzmir Tabip Odaları öncülüğündeki hekimler, “Atama ve Nakil Yönetmeliği” ile “Eğitim Hastanelerinde Görev Yapan Uzman ve Başasistan Atamalarına İlişkin Genelge”yi Sağlık Bakanlığı önünde protesto ettiler. 26 Mart Cumartesi günü Sağlık Bakanlığı önünde toplanan hekimler, önlük bıraktılar. 
Parmak iziyle mesai kontrolü!
Sağlık Bakanlığı’na bağlı bazı sağlık kuruluşlarında, sağlık çalışanlarından ve hekimlerden mesai başlangıç ve bitişinde imza yerine “parmak izi” vermesi istendi. İlk olarak İzmir Göğüs Hastanesi’nde başlatılmak istenen uygulama İzmir Tabip Odası’nın karşı çıkması üzerine durduruldu. TTB Hukuk Bürosu, sağlık kuruluşunun personeli kontrol etmek amacıyla parmak izi almasının hukuka aykırı olduğunu bildirdi. Sağlık Bakanlığı’nın  tepkiler üzerine, parmak izi almak yerine başka elektronik kontrol yöntemleri araştırdığı öğrenildi.
Eğitim Hastaneleri Kurultayı'na "sürgün genelgesi" damgasını vurdu
"Genelge iptal edilsin"
Ankara Tabip Odası, TTB Uzmanlık Dernekleri Koordinasyon Kurulu (UDKK) ile Eğitim Hastaneleri Eğitim ve Öğretim Elemanları Derneği’nin ortaklaşa düzenlediği “Eğitim Hastaneleri Kurultayı” 26 Mart 2005 Cumartesi günü SSK Dışkapı Hastanesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi. Kurultaya, eğitim hastanelerindeki uzman ve başasistanların başka illere atanmasını düzenleyen genelge damgasını vurdu.
ABD'nin Irak'a saldırısının ikinci yılında TTB'den "Savaş ve Sağlık" raporu
Savaş, 10 yılda 2 milyon çocuğu öldürdü
Türk Tabipleri Birliği, ABD’nin Irak’a saldırısının ikinci yıldönümü nedeniyle, Irak’ta savaşın etkilerini ve sağlık göstergeleriyle ilgili verileri içeren “Savaş ve Sağlık” raporu hazırladı. Raporda, 2003 saldırısından bu yana yaklaşık 100 bin sivil Iraklı’nın yaşamını yitirdiği ve 1 milyon kişinin de yaralandığı ortaya kondu.  
11-12 Mart'ta Oslo'da yapılan Avrupa Tabip Birlikleri Forumu ile DSÖ'nün toplantısına TTB adına Prof.Dr. Nural Kiper katıldı
Avrupa Tabip Birlikleri toplandı

Avrupa Tabip Birlikleri Forumu (EFMA) ile Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO)   toplantısı 11-12 Mart tarihlerinde Norveç’in Oslo kentinde yapıldı. Foruma Türk Tabipleri Birliği adına, Merkez Konsey üyesi Prof. Dr. Nural Kiper katıldı. Kiper, forumun amacını ve forumda tartışılan konuları Tıp Dünyası’na anlattı:

Gündem
Eğitim Hastaneleri

Dr. Füsun Sayek

f_sayek.jpg (1789 bytes)“Mektebi Tıbbiyeye-i Şahane’nin Serirriyat pavyonları adı altında göreve başlayan, bir müddet sonra tıp fakültesine dönüştürülerek 30 sene faaliyette  bulunan hastanemiz, 1936 yılından beri Haydarpaşa Numune Hastanesi adı altında hizmet vermektedir. Tarihi tam olarak tespit edilmemekle birlikte, muhtemelen 1901 yılında yapımına başlandı.”…

Kocaeli'de Deprem Sempozyumu
Kocaeli Üniversitesi tarafından düzenlenen “Deprem Sempozyumu 2005” 23-25 Mart tarihleri arasında Kocaeli’nde yapıldı. İlk olarak 2003 yılında düzenlenen ve bu yıl 11 farklı meslek disiplinin katkı koyduğu ve bu disiplinlerin, aralarında TTB’nin de bulunduğu meslek örgütleri tarafından desteklenen sempozyumda 183’ü sözlü olmak üzere toplam 324 bildiri sunuldu ve 6 panel gerçekleştirildi. Yabancı konuşmacıların da yer aldığı sempozyumda deprem tüm yönleri ile tartışıldı.
"İstanbul Davası" 20 Nisan'da
“Sağlık hakkı, iş güvencesi, özlük hakları” talepleriyle 5 Kasım 2003 tarihinden bu yana yürütülen “G(ö)REV” etkinlikleri nedeniyle, başta İstanbul Tabip Odası olmak üzere 11 sendika, meslek örgütü ve sivil toplum örgütünün yöneticilerinin de aralarında bulunduğu toplam 85 kişinin yargılandığı davanın beşinci duruşması 20 Nisan 2005 günü gerçekleştirilecek.
Mersin Tabip Odası'ndan Karaduvar yarısı
Mersin Tabip Odası (MTO), Mersin-Karaduvar petrol dolum tesislerinin çevre sağlığına zarar verdiği uyarısında bulundu. Mersin Tabip Odası’nca hazırlanan raporda, Karaduvar ve Mersin’in büyük bir tehlikenin eşiğinde bulunduğu belirtilerek, yetkililer ve işverenlere hiç olmazsa risk analizlerinin yapılması için çağrıda bulunuldu.
GSS Meclis gündeminde
Genel Sağlık Sigortası (GSS) Kanunu Tasarı Taslağı önceki hafta Bakanlar Kurulu’na gönderilmesinin ardından, TBMM’nin gündemine girdi. Taslak, bazı eleştirileri bertaraf etmeye yönelik kimi değişiklikler içeriyor. İstanbul Tabip Odası Basın Sözcüsü Dr. Osman Öztürk’ün, 22 Mart 2005 tarihli Evrensel Gazetesi’nde yayınlanan “Verilmiş GSS’niz varmış” yazısından bazı alıntılarla, TBMM gündemindeki GSS’de yapılan değişiklikler şöyle:
Satranç... Satranç... Satranç...
İki hamlede mat
Bulmaca... Bulmaca... Bulmaca...
Arada bir
Bir kadın hekim ve sağlık çalışanı olmak

Dr. Serap Şahinoğlu

Mart ayı, baharı müjdeler bizlere. Ancak, kışın soğuğunu daha da derinlerde hissederiz çoğu zaman! Ama şöyle bir baktığımızda, havanın o değişimi müjdeleyen canlı kokusu,  soğuğa karşılık yine de umuda bürünmüş kuru dallarda tomurcukların uç vermesi, içimizi ısıtır ve Nisan’ı bekleriz...

Dünyadan Haberler
Konya'da 14 Mart etkinlikleri 1 hafta sürdü
Konya-Karaman Tabip Odası, Konya İl Sağlık Müdürlüğü ve Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi’nin işbirliği ile düzenlenen “Tıp Bayramı Etkinlikleri 2005” 14 Mart 2005 günü saat 08.15’te hekimlerin ve tıp öğrencilerinin katıldığı Tıp Bayramı Yürüyüşü ile başladı.
Dışarıdan Göz...
Sosyal Devlet Sosuyla Köfte-Ekmek Yer misiniz?

Perihan Sarı

Soğuk Ankara gününde, Ulus’tan halk otobüsüne binen genç kadın bulduğu ilk  koltuğa oturarak, durakta başlattığı telefon konuşmasını, ses tonunu, konuşmasının içeriğini ve abartılı  biçemini değiştirmeden sürdürdü.

Tabip odalarının 14 Mart etkinlikleri
Türk Tabipleri Birliği Behçet Aysan Şiir Ödülleri, 3 Mart 2005 akşamı gerçekleştirilen törenle sahiplerini buldu. 2004 Behçet Aysan Şiir Ödülü, “Uzak Zamana Övgü” adlı eseriyle Baki Ayhan T.’ye verilirken, A. Barış Ağar’ın “Gemilerin Uykusu” ve Ozan Öztepe’nin “Ölüler Bandosu” çalışmaları övgüye değer bulundu.
Hukuk Köşesi
Rapor mevsimi yaklaşırken
Av. Mustafa Güler
Havalar ısınmaya başladı. Ağaçlarda kısmen çiçekler göründü Ankara'da.
Afyon'da "Aile Hkimliği" tartışıldı
14 Mart Tıp Haftası Afyonkarahisar Tabip Odası’nca da salt bir kutlama olarak değil, sağlık alanında geçen bir yılın muhasebesinin yapıldığı, güncel sorunların değerlendirildiği bir gündem oluşturacak ve şehrin kültür hayatını katkı sağlayacak etkinliklerle değerlendirildi. Afyon’ta Tıp Haftası etkinlikleri kapsamında gerçekleştirilenler şöyle:
TTB-UDKK'nin 25. Olağan Genel Kurulu 20 Mart'ta yapıldı
Yeterlilik Kurulları "eşyetkilendirme" yapabilecek
Türk Tabipleri Birliği Uzmanlık Dernekleri Koordinasyon Kurulu’nun (TTB-UDKK) 25. Olağan Genel Kurulu, 20 Mart 2005 Cumartesi günü Hacettepe Üniversitesi 1 No’lu Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi. Oldukça yoğun bir gündemle toplanan Genel Kurul, TTB-UDKK Yönetmelik değişikliği, TTB-UDKK-UYEK Yönergesi değişikliği, Yeterlilik Yönergesi değişikliğinin yanı sıra Tıpta Uzmanlık Tüzüğü taslağı ile ilgili gelişmeleri görüştü.
Antalya'da yoğun 14 Mart haftası
7-11 Mart tarihleri arasında Satranç Turnuvası, 11-15 Mart tarihleri arasında da “Hekimler Karma Sanat Sergisi” düzenlendi. 13 Mart’ta da Briç Turnuvası gerçekleştirildi.
Uzmanlık Dernekleri Rehberi çıktı

 

KISA KISA...KISA KISA...KISA KISA...KISA KISA...

"Barış-Dostluk-Demokrasi Ödülü"

Gaziantep'de 1 ayda 2 sağlık ocağı soyuldu

ÇTO Genel Sekreteri Baş'tan resim sergisi

TTB MK üyelerindne tabip odalarına ziyaret

İntern hekime çirkin saldırı

TTB'den GSS kapmanyası

 

 

 

TIP DÜNYASI

Sayfa başına git         Başa dön