e-posta

   Eski Sayılar | Künye | Ana Sayfa

TIP DÜNYASI
 

.

1 Nisan 2005  Sayı: 135

 

Mersin Tabip Odası’dan Karaduvar uyarısı

10.jpg (15254 bytes)Tıp Dünyası - MERSİN - Mersin Tabip Odası (MTO), Mersin-Karaduvar petrol dolum tesislerinin çevre sağlığına zarar verdiği uyarısında bulundu. Mersin Tabip Odası’nca hazırlanan raporda, Karaduvar ve Mersin’in büyük bir tehlikenin eşiğinde bulunduğu belirtilerek, yetkililer ve işverenlere hiç olmazsa risk analizlerinin yapılması için çağrıda bulunuldu.

Mersin Tabip Odası, 5 Mart tarihinde Mersin-Karaduvar’da kurulan “Akdeniz Sosyal Forumu Derneği”nin açılışını yapan ve Karaduvar’da incelemelerde bulunan Avrupa Parlamentosu Çevre Komisyonu üyesi Cem Özdemir’e, Karaduvar petrol dolum tesislerinin yarattığı çevre ve halk sağlığı riskini ortaya koyan bir rapor sundu.

Raporda, üretimden tüketime giden aşamalarda en çok kazalara neden olan ve bu yönüyle en yüksek toplumsal maliyete neden olan hammaddenin petrol olduğu belirtilirken, Türkiye petrol piyasasının üçte birini bünyesinde bulunduran Mersin için durumun ciddiyetine dikkat çekildi.

Petrol dolum tesislerinde meydana gelebilecek patlama ve yangın riskine işaret edilen raporda, petrol ürünlerine bağlı sağlık problemlerine, çevre kirliliği sorunlarına ilişkin ayrıntılı bilgiler verildi. Raporda şöyle denildi:

“Toprağın, suyun ve havanın kirlenmesiyle Karaduvar’ın geleceği tehdit altındadır. Ekolojik dengeyi bozarak toplumları sağlıklı yaşatmak olanağı mümkün değildir. Karaduvar ve Mersin büyük bir tehlikenin eşiğindedir. Hiç olmazsa önlenebilir risklerin analizinin yapılması ve bunun önemlerinin alınması, yetkililerin ve işverenlerin yasal ve insani bir sorumluluğudur. Çalışanların sağlıklı, güvenli ortamlarda çalışmaları ve halkın da sağlıklı, güvenli bir çevrede yaşaması anayasal bir haktır.”

 

 

TIP DÜNYASI

Sayfa başına git         Başa dön