e-posta

   Eski Sayılar | Künye | Ana Sayfa

TIP DÜNYASI
 

.

1 Nisan 2005  Sayı: 135

 

GSS Meclis gündeminde

Tıp Dünyası - ANKARA - Genel Sağlık Sigortası (GSS) Kanunu Tasarı Taslağı önceki hafta Bakanlar Kurulu’na gönderilmesinin ardından, TBMM’nin gündemine girdi. Taslak, bazı eleştirileri bertaraf etmeye yönelik kimi değişiklikler içeriyor. İstanbul Tabip Odası Basın Sözcüsü Dr. Osman Öztürk’ün, 22 Mart 2005 tarihli Evrensel Gazetesi’nde yayınlanan “Verilmiş GSS’niz varmış” yazısından bazı alıntılarla, TBMM gündemindeki GSS’de yapılan değişiklikler şöyle:

- Sağlık hizmetlerinden yararlanmak için gereken “staj süresi” ağırlaştırıldı.

- Eski taslağa göre GSS’den yararlanmak için bir kez 90 gün prim ödemek yeterliydi. Yenisine göre ise GSS’den çıkan kişi bir yıl sonra sisteme tekrar girdiğinde yine 90 gün beklemek zorunda.

- Eski düzenlemede hekim ve diş hekimi muayenesi, ayaktan tedavide verilen ilaçlar ve tıbbi cihazlardan yüzde 0 ile yüzde 50 arasında katılım payı alınmasını öngörüyordu. Yeni taslağa göre ayaktan tedavide hekim ve diş hekimi muayenesinde 2 milyon TL. katılım payı alınacak. İlaçlar ve tıbbi cihazlar için ödenecek katılım payı ise yüzde 10 ila yüzde 20 arasında olacak.

- Daha önceki düzenlemede aylık geliri asgari ücretin üçte birinden az olanlardan katılım payı alınmayacaktı. Zaten halen de aylık geliri 117 milyondan az olanlar Yeşil Kart’tan faydalanabiliyor ve katılım payı ödemiyorlardı. Yeni taslağa göre onlardan da katılım payının yarısı tahsil edilecek. Günde bir doların altında kazananlar bile aldığı hizmet için bir bedel ödeyecek.

- Katılım payının kapsamı bütün sağlık hizmetleri paralı hale getirecek biçimde genişletilmiş. Artık laboratuvar ve röntgen tetkikleri, hastanede yapılan tedaviler ve ameliyatlardan da yüzde 1 katılım payı alınacak.

 

 

TIP DÜNYASI

Sayfa başına git         Başa dön