e-posta

   Eski Sayılar | Künye | Ana Sayfa

TIP DÜNYASI
 

.

1 Nisan 2005  Sayı: 135

 

“İstanbul Davası” 20 Nisan’da…

26 Ocak tarihinde gerçekleştirilen önceki duruşmada, savcı mütalaa için mahkemeden dosyayı istemişti. Savcının dosyayı istemesi davanın sonuçlandırılma aşamasına geldiği biçiminde yorumlanıyor.

Tıp Dünyası - ANKARA -  9.jpg (12969 bytes)“Sağlık hakkı, iş güvencesi, özlük hakları” talepleriyle 5 Kasım 2003 tarihinden bu yana yürütülen “G(ö)REV” etkinlikleri nedeniyle, başta İstanbul Tabip Odası olmak üzere 11 sendika, meslek örgütü ve sivil toplum örgütünün yöneticilerinin de aralarında bulunduğu toplam 85 kişinin yargılandığı davanın beşinci duruşması 20 Nisan 2005 günü gerçekleştirilecek.

İstanbul 7. Asliye Ceza Mahkemesi’nde 13 Ekim 2004 günü gerçekleştirilen ilk duruşmada, “salon darlığı” gerekçesiyle “sanıklar” 3 gruba ayrılmış, 30 kişilik bir grubun 24 Kasım 2004, 25 kişilik bir grubun 22 Aralık 2004 ve 30 kişilik bir diğer grubun da 26 Ocak 2005 tarihlerinde gerçekleştirilen duruşmalarda ifadeleri alınmıştı.

22 Aralık’ta gerçekleştirilen duruşmaya kamu adına katılan Hazine avukatı Erden Şişli, kamunun zarara uğratıldığını iddia ederek davaya müdahil olmak istemişti ve mahkeme Şişli’ye bu zararı tespit etmesi için 26 Ocak’a kadar süre vermişti. 26 Ocak’ta gerçekleştirilen duruşmada ise, Şişli müdahil olma istemiyle ilgili olarak mahkemeye yarım sayfalık bir dilekçe sunmuştu. G(ö)rev etkinlikleri nedeniyle kamunun herhangi bir maddi zarara uğramadığını kabul eden Şişli, “manevi zarar” bulunduğunu ileri sürmüştü. Şişli, mahkemenin “Manevi zarar nedir?” sorusuna ise yanıt verememişti.

“Sanık” vekilleri, dilekçeyi incelemek ve buna karşı beyanda bulunmak üzere süre isterken, Savcı da, mütalaanın hazırlanması için dosyanın kendisine verilmesini istemişti. Savcının mütalaa için dosyayı istemesi, davanın sonuçlandırılma aşamasına geldiği biçiminde yorumlanıyor.

 

 

TIP DÜNYASI

Sayfa başına git         Başa dön