e-posta

   Eski Sayılar | Künye | Ana Sayfa

TIP DÜNYASI
 

.

1 Nisan 2005  Sayı: 135

 

“Barış-Dostluk- Demokrasi Ödülü”

Tıp Dünyası - DİYARBAKIR - Diyarbakır Tabip Odası’nca (DTO) her yıl verilen “Barış, Dostluk ve Demokrasi Ödülü”ne bu yıl İnsan Hakları Derneği eski başkanı Hüsnü Öndül ile Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şükrü Hatun’a verildi.

“Temel insan hak ve özgürlüklerine sahip çıkmak, insan hakları ihlallerine karşı çıkmak, bu konulardaki duyarlılığı artırmak ve demokrasiyi savunmak” amacını taşıyan ödül, bu değerlere katkı sunan, yaşamını bu değerlerle uyumlu hale getiren birey/bireyler ya da kurumlara veriliyor. DTO, bu yıl 10. kez verilen ödülün, gerek alanlarında yaptıkları çalışmalar, gerekse insan hakları, barış ve demokrasi yönünde gösterdikleri çabalar nedeniyle Hüsnü Öndül ve Prof. Dr. Şükrü Hatun’a verildiğini açıkladı.

 

Gaziantep’te 1 ayda 2 sağlık ocağı soyuldu

Tıp Dünyası - GAZİANTEP - Gaziantep’te son 1 ay içinde 2 sağlık ocağı soyuldu. Hırsızlar, her iki sağlık ocağının yazar kasasında biriken nakit parayı alarak kaçtılar. Gaziantep-Kilis Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Kemal Bakır, 224 sayılı sosyalizasyon yasası gereğince hastalara ücretsiz sağlık hizmeti sunması gereken sağlık ocaklarının, AKP Hükümeti’nin uyguladığı “dönüşüm sayesinde müşterilerden kazandığı paralar nedeniyle hırsızların boy hedefi haline geldiğini belirterek, “Yaşanan hırsızlık olaylarının ‘sağlıkta dönüşüm’ün yol açtığı ‘ticarethane’ ve ‘müşteri’ mantığının kanıtı olduğunu düşünmekteyiz” diye konuştu. Bakır, Gaziantep-Kilis Tabip Odası olarak, herkesin sağlığa ve sağlık ocaklarına sahip çıkmasının zorunlu olduğunu, aksi taktirde hırsızlık olaylarının artmasının yanı sıra bir insan hakkı olan sağlık hakkının kaybolacağını vurguladıklarını bildirdi.

 

ÇTO Genel Sekreteri Baş’tan resim sergisi

Tıp Dünyası - ANKARA - Çorum Tabip Odası Genel Sekreteri Dr. Yılmaz Baş’ın 4. kişisel resim sergisi 21 Mart tarihinde Ankara’da Ziraat Bankası Kültür Merkezi-Mithatpaşa Sanat Galerisi’nde açıldı. Sergi 8 Nisan’a kadar devam edecek. Pataloji uzmanı olan Baş, halen Çorum Devlet Hastanesi Pataloji Bölümü’nde görev yapıyor. Karikatür üzerine de çalışan Baş’ın, çok sayıda karma resim ve karikatür sergisi de bulunuyor.

 

TTB MK üyeleri’nden tabip odalarına ziyaret

Tıp Dünyası - ANKARA - TTB Merkez Konseyi ve Merkez Yönetim Kurulu üyeleri ile Sosyal Güvenlik Çalışma Grubu üyeleri, 14 Mart Tıp Haftası etkinlikleri kapsamında 23 ilin tabip odasını ziyaret ederek çeşitli toplantılara katıldılar. 9-26 Mart 2005 tarihleri arasında, Kayseri, Çanakkale, Çorum, Manisa, İzmir, Tekirdağ, İstanbul, Afyon, Diyarbakır, Edirne, Kırklareli, Kırşehir, Aksaray, Denizli, Mersin, Samsun, Zonguldak, Adana, Adıyaman, Bartın, Eskişehir, Hatay ve Karabük’te gerçekleştirilen panel, sempozyum, konferans gibi etkinliklerde sağlık ortamında yaşanan gelişmeler, son yasal düzenlemeler ve bu gelişmeler karşısında hekimlere ve tabip odalarına düşen görevler konuşuldu.

 

İntern hekime çirkin saldırı

Tıp Dünyası - ANTALYA - Antalya’da, adli tıp stajı için Antalya Adalet Sarayı’na giden intern hekim, kapıda görevli kadın polis tarafından fiziksel şiddete maruz kaldı. Antalya Tabip Odası Tıp Öğrencileri Kolu (ATO-TÖK), konuyla ilgili bir açıklama yaparak, arkadaşlarının uğradığı saldırıyı kınadı. Açıklamada, “Aslında bu ülkede insanların böylesi uygulamalara her gün maruz kaldığını ve ne yazık ki bunun kanıksandığını biliyoruz. Biz, bunu kanıksamayan insanların da varolduğunu duyurmak istiyoruz. Evet; bizler yasaları ve mahkemeleri olan bir ülkede, bir meslek grubunun, sokakta, okulda, yollarda adalet uygulayıcısı rolünü hayata geçirmesini kanıksamıyoruz ve asla kanıksamayacağız. Bu ülkenin vatandaşları olarak hiç kimsenin, hayatın hiçbir alanında resmi üniforma veya kimlik taşıyan birileri tarafından aşağılanmasını, kötü muameleye uğramasını istemiyoruz. Bu çerçevede arkadaşımıza uygulanan muameleyi kınıyor onun yanında olduğumuzu belirtiyoruz” denildi.

 

TTB’den GSS kampanyası

Tıp Dünyası - ANKARA - Türk Tabipleri Birliği, hükümetin yaşama geçirmeye hazırlandığı Genel Sağlık Sigortası (GSS) uygulamasının sağlık ortamında ciddi bir tahribat yaratacağı uyarısıyla, kamuoyunu bilgilendirme kampanyası başlattı. Bu amaçla, aralarında Cumhurbaşkanı, Başbakan, tüm bakanlar, tüm milletvekilleri, parti genel başkaları, kuvvet komutanları, Sayıştay, Danıştay, Yargıtay başkanları ile Anayasa Mahkemesi Başkanı ile meslek örgütlerinin yöneticileri, üniversite rektörleri, tıp fakültesi dekanları, uzmanlık dernekleri yöneticileri, sanatçılar ve gazetecilerin bulunduğu 1500 kişiye TTB Merkez Konseyi Başkanı Dr. Füsun Sayek imzalı mektup ve GSS’nin kamuoyuna yansıtılmayan yanlarını içeren bir broşür gönderildi. Sayek mektupta, Önerilen taslak ile ilgili görüşlerimizi sizlerle paylaşmanın önemli bir sorumluluğumuz olduğunu düşünüyor ve buna ilişkin hazırlığımızı iletiyoruz. Bu tarihi değişim döneminde vereceğiniz kararlara katkısı olmasını diliyoruz” diye yazdı. Broşürde, GSS ile ilgili olarak ayrıntılı bilgiler verildi ve özellikle kamuoyuna yansıtılmayan yanlarına dikkat çekildi. GSS’nin bu biçimiyle asla benimsenemeyeceği belirtilirken, tasarının geri çekilmesi istendi.

 

TIP DÜNYASI

Sayfa başına git         Başa dön