e-posta

   Eski Sayılar | Künye | Ana Sayfa

TIP DÜNYASI
 

.

1 Nisan 2005  Sayı: 135

 

Antalya’da yoğun 14 Mart haftası

Tıp Dünyası - ANKARA -  Antalya’da Tıp Haftası etkinlikleri 7 Mart’tan itibaren başladı.

7-11 Mart tarihleri arasında Satranç Turnuvası, 11-15 Mart tarihleri arasında da “Hekimler Karma Sanat Sergisi” düzenlendi. 13 Mart’ta da Briç Turnuvası gerçekleştirildi.

14 Mart günü etkinlikleri Cumhuriyet Alanı’ndaki Atatürk Anıtı’na çelenk koyma töreniyle başladı. Saat 14.00’de Antalya Valisi’nin Antalya Tabip Odası’nı ziyaretinin ardından, Antalya Devlet Hastanesi Konferans Salonu’na Dr. Ömer Çayırlı (gitar) ve Süleyman Güleryüz’ün (bağlama) müzik dinletisi gerçekleştirildi.

Öğleden sonra ise, Akdeniz Üniversitesi Atatürk Konferans Salonu’nda Prof. Dr.İzzettin Önder, Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu, Prof. Dr. Yüksel Akaya’nın konuşmacı olarak katıldığı “Avrupa Birliği: Ekonomi, Emek Hakları, Sağlık” başlıklı panel gerçekleştirildi.

Antalya Tabip Odası Başkanı Dr. Naci İşoğlu, 14 Mart töreninde yaptığı konuşmada, hekimlerin 14 Mart’ta yine sevinemediğini söyledi. İşoğlu, “Bu ülkenin sağlık bakanı ve başbakanı gibi düşünüyor olsaydık, sevinebilirdik. Ancak ne yazık ki bunca gerçeği görebilirken sevinemiyoruz” diye konuştu.

“Eğer hissetmezsen, dokunmazsan, eğer duymazsan, konuşmazsan ve gerektiği zaman müdahale etmezsen tam anlamıyla hekim olamazsınız” diyen İşoğlu, kendisini hekim sıfatına uygun gören hiç kimsenin bugünü bayram diyerek kandıramayacağını söyledi. Başta Başbakan ve Sağlık Bakanı olmak üzere, bugün hekimlere karşı hürmetsiz bir tutum izlendiğini belirten İşoğlu, “Dişimizle tırnağımızla oluşturduğumuz kamusal alanları ona buna peşkeş çekip al bu hastaneyi ister alışveriş merkezi ister otel ister pastane ya da özel hastane yap diyen anlayıştan nasıl bir sağlık ortamı beklenebilir” diye konuştu.

İşoğlu, sağlık ortamını çökertme çabası içinde olan hükümete karşı, artık toz pembe bulutları dağıtıp gerçekleri görme zamanı olduğunu belirtirken, “Artık bir hekim gibi hissetme, dokunma, duyma, görme, konuşma ve gereğini vakit kaybetmeden yapma zamanıdır. Ancak böyle olursa yüzbin-ikiyüzbin hekimler anlam kazanır. Gelin bizi yanlışa dönüştürmeye çalışanları hep birlikte biz dönüştürelim” diye konuştu.

 

TIP DÜNYASI

Sayfa başına git         Başa dön