e-posta

   Eski Sayılar | Künye | Ana Sayfa

TIP DÜNYASI
 

.

1 Mayıs 2004  Sayı: 121

 

 

Genel kurullarını tamamlayan tabip odalarında yeni yönetimler göreve başladı
G(ö)rev için; kaldığımız yerden

Türk Tabipleri Birliği’ne bağlı tabip odalarının Nisan ayı başından bu yana yürüttükleri genel kurullar delege seçimleri yapılmaksızın sürerken, bugüne kadar genel kurulunu tamamlayan odalardan 25 tanesi yönetimin görev dağılımını da belirledi. Türk Tabipleri Birliği’nin başlattığı özlük hakları mücadelesinde “kaldığımız yerden” g(ö)reve devam edecek olan tabip odası başkanları, Tıp Dünyası’na oda seçim süreci, genel sağlık ortamı ve sorunlara ilişkin değerlendirmelerde bulundular.

 

49 tabip odasında genel kurul süreci sona erdi

Türk Tabipleri Birliği’ne bağlı tabip odalarında, Nisan ayı başında başlayan genel kurul sürecinde son haftalara girilirken, bugüne kadar 49 tabip odası genel kurulunu tamamlayarak yeni yönetimini belirledi. Tabip Odalarının yeni seçilen yöneticileri 14 Mayıs 2004 Cuma günü Ankara’da Türk Tabipleri Birliği’nce düzenlenecek toplantıda biraraya gelecekler. 

Hekimlerden Altaylı'ya tepki

Bütçe Uygulama Talimatı’nda reçete yazımıyla ilgili olarak getirilen kısıtlamalar, Türk Tabipleri Birliği’nin uyarıları doğrultusunda Maliye Bakanlığı’nca kısmi olarak düzeltildi. Türk Tabipleri Birliği Pratisyen Hekimler Kolu Başkanı Dr. Muharrem Baytemür, hekimlerin tepkileri doğrultusunda ek bir tebliğ yayınlandığını, ancak bunun kendi isteklerini tam olarak karşılamadığını, kimi kısıtlamaların halen sürdüğünü ve bu nedenle dava açacaklarını bildirdi.


Avrupa Mahkemesi hekimlerin çalışma saatlerini yeniden düzenledi
Her şey dahil; 48 saat

Turizm, Ekonomi Bilimsel Araştırma, Tanıtım Merkezi (TEBİAT) ve Araştırmacı İlaç Firmaları Derneği (AİFD) tarafından düzenlenen “Sağlıkta Dönüşüm Çerçevesinde Aile Hekimliği Uygulaması Semineri” 23-24 Nisan 2004 tarihleri arasında Afyon’da yapıldı.


Asistanların nöbet parası ödenmiyor

Sağlık Bakanlığı’na bağlı hastanelerde yılbaşından bu yana asistan hekimlerin nöbet paralarının ödenmediği bildirildi.


Aile Hekimliği Uygulaması Semineri
Bakanlık "aile hekimliği"ne hazırlıksız

SSK, kurum dışında ihtisasını tamamlayan ve ilk defa uzman kadrosuna atanacaklar için Şubat ayı içinde duyurduğu 1836 kişilik kadronun 768’ini iptal ederek, Mart ayı içinde 1068 kişilik yeni bir kadro açıkladı. SSK Sağlık İşleri Genel Müdürü Servet Karahan, söz konusu kadroların iptalini “eş durumundan” yapılacak atamalar için saklı tuttuklarını söylerken, iptal edilen kadroların genellikle batı bölgelerindeki illerde olması dikkat çekti.

"Sağlık çalışanlarını hedef göstermeyin"

Gaziantep’te, Av. Cengiz Gökçek Devlet Hastanesi acil polikliniğinde temizlik görevlisi olarak çalışan 19 yaşındaki Taha Serin, bir tiner kullanıcısının saldırısı sonucu yaşamını yitirdi. Gaziantep Tabip Odası’ndan yapılan açıklamada, “Bu tür saldırılar basit bir güvenlik sorunu değil, son 20 yılda kamusal sağlık hizmetine yeterli kaynak ayrılmamasından doğan aksaklıkların sağlık çalışanlarına yönelen bir yansımasıdır” denildi.


Gündem
23 Nisan

Dr. Füsun Sayek

f_sayek.jpg (1789 bytes)Gazete haberi böyle... Kaynağı bir devlet kurumu… Zaten yaşadıklarımızı, hissettiklerimizi doğrulayacak cinsten bir haber…         Aynı haberde sosyal yardım için başvuran ailelerin sayısının da 5 kat arttığı söyleniyor. “Siz de hep böyle haberleri mi okursunuz” diye sormayınız. Evet diğer bazı haberleri de okuyor, ama ne yazık ki yaşadığımız gerçeklerle çok da bağdaştıramıyorum.


1 Mayıs kutlu olsun

Türk Tabipleri Birliği Genel Pratisyenlik Enstitüsü (TTB-GPE) Başkanı Doç. Dr. Özen Aşut, 10 Nisan’da gerçekleştirilen genel kurul öncesinde bir basın toplantısı düzenleyerek, genel kurulun amacı ve Mayıs ayında yaşama geçirilecek olan eğitim programı hakkında bilgi verdi. 9 Nisan günü TTB Merkez Konseyi Binası’nda gerçekleştirilen basın toplantısına TTB Merkez Konseyi Başkanı Dr. Füsun Sayek ve Genel Sekreter Dr. Orhan Odabaşı da katıldılar.

Prof.Dr. Gençay Gürsoy, Sağlık Bakanlığı'nın İstanbul'da oda seçimine açıkca müdahale ettiğini söyledi
"Seçimle susturamadıklarını yasayla susturmaya çalışıyorlar"

İstanbul Tabip Odası başkanlığına yeniden seçilen Prof. Dr. Gençay Gürsoy, Sağlık Bakanlığı’nın oda seçimleri sürecindeki yanlı tutumunu ve özellikle İstanbul’da açıkça bir grubu desteklemesini eleştirdi. Sağlık Bakanlığı’nın 1.5 yıldır TTB Yasası’nın delege seçimini düzenleyen maddesinin yerini doldurmaması nedeniyle oda genel kurullarında delege seçilemediğini anımsatan Gürsoy, bakanlığın bu gecikmeyi yeni bir yasa hazırlığı nedeniyle yaptığının anlaşıldığını belirterek, “Seçimle susturamadıklarını yasayla susturmaya çalışıyorlar. Eğer bu yasa çıkarsa yer yerinden oynar” diye konuştu. 

Eskişehir Tabip Odası'ndan kınama

“Ülkemizde yaşanan sağlıksız ortamın sorumlusunu hekimler olarak gören zihniyetin, doktorlara düşmanlık gibi kasıtlı bir amaç taşımıyorsa ülkemiz gerçeğini değerlendirme yetisinden uzak olduğunun altını çiziyoruz ve sözü edilen olası her iki durumun da sorumlu gazetecilik ilkeleri ile bağdaşmadığını vurgulamak istiyoruz.”

"Başbakan'a hakaret" davası 14 Mayıs'ta
Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi Başkanı Dr. Füsun Sayek ve II. Başkanı Dr. Metin Bakkalcı’nın, 5 Kasım eylemindeki geniş katılımı görmezden gelerek “Bunlar marjinaldir” diyen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın “algılama kusuru” olduğuna yönelik sözleri nedeniyle yargılanacakları dava 14 Mayıs’ta görülmeye başlanacak.

Satranç... Satranç... Satranç...
İki hamlede mat

Bulmaca... Bulmaca... Bulmaca...

Arada bir
İşçi Sağlığı Haftasının Aklıma Getirdikleri
Prof.Dr. Turhan Akbulut

"Radyoloji ve Eletrikle Tedavi Müesseseleri Hakkında Düzenleme"de değişiklik
Radyoloji dernekleri kaşı
Türk Radyoloji Derneği ve Türk Medikal Radyoloji Teknisyenleri Derneği, Sağlık Bakanlığı’nın “Radyoloji ve Elektrikle Tedavi Müesseseleri Hakkında Düzenleme”nin 21 ve 22. maddelerinde değişiklik önerisine karşı çıktılar.

Dünyadan Haberler... Dünyadan Haberler... Dünyadan Haberler...

Dışarıdan Göz...
Solgun bir gül oluyor dokununca
Ahmet Telli
 

Prof. Dr. Necati Dedeoğlu, Toplum ve Hekim Dergisi'nde "Sağlık ve Yoksulluk" ilişkisini irdeledi:
"Mevcut sistem yoksulluk ve sağlıksızlığa öçare değil"

Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Necati Dedeoğlu, Toplum ve Hekim Dergisi’nin yeni sayısında yer alan makalesinde, kar ve sömürüye dayanan, eşitsizlikleri artıran mevcut sistemin, yoksulluk eşitsizlik ve sağlıksızlığa çözüm bulamayacağı saptamasına yer verdi. Yoksulluğun sadece bir sağlık sorunu olmayıp, aynı zamanda bir insan hakları ve ahlak sorunu olduğunu kaydeden Dedeoğlu, yoksulluk ve sağlıksızlığın giderilebilmesi için tek çözümün, “güç ve kaynakların eşit dağılımı” olduğunu bildirdi.

Hukuk Köşesi
Nöbet (!)
Av. Ziynet Özçelik
Yazık ki ülkemizde genelgeler anayasa hükümlerinden önce gelir. Hukuksal olarak, üst hukuk kurallarının uygulamasının nasıl olması gerektiğini İdare elemanlarına bildiren ve yeni bir kural koyma gücünden yoksun olan genelgeler, hayatımızı düzenliyor. Bir uygulamanın değişmesi için anayasa hükmünün değişmiş olması yeterli olmamakta, o konu ile ilgili genelgenin yayınlanmış olması gerekmekte. Vergi Yasası değişiyor ama Maliye Bakanlığı tebliği yayınlanmadığı için vergi toplanamıyor... Örnekler çoğaltılabilir.

"Gürütü ve İşitmenin Korunması Eğitimi" tamamlandı

Sigara ve Sağlık Ulusal Komitesi 20 Nisan'da toplandı
"Sigara 500 milyon kişiyi tehdit ediyor"
 

KİTAP... KİTAP... KİTAP... KİTAP...  KİTAP... KİTAP...

"Çalışma Yaşamında Gürültü ve İşitmenin Korunması" kitabı çıktı

 

KISA KISA...KISA KISA...KISA KISA...KISA KISA...

Sağlık Bakanlığı'na yazı

"Dünya İş Sağlığı ve Güvenliği Günü" kutlandı

Denizli'de işyeri hekimliği kursu

Düzeltme

 

 

 

TIP DÜNYASI

Sayfa başına git         Başa dön