e-posta

   Eski Sayılar | Künye | Ana Sayfa

TIP DÜNYASI
 

.

1 Mayıs 2004  Sayı: 121

 

Sağlık Bakanlığı’na yazı

Tıp Dünyası - ANKARA - Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi Başkanı Dr. Füsun Sayek, Sağlık Bakanı Recep Akdağ’a bir yazı göndererek, meslek birlikleri ve sağlıkla ilgili konularda hazırlanan yasa taslakları hakkında bilgilendirilmeyi istedi. Yazıda, “Sağlık Bakanlığı’nca meslek birlikleri ve sağlıkla ilgili konularda kanun tasarılarının hazırlandığına ilişkin duyumlar almaktayız. Bir meslek örgütü olarak sağlık alanını ve meslek birliklerini ilgilendiren kanun tasarılarıyla ilgili bilgi sahibi olmak, görüş ve önerilerimizi iletebilmek için birer örneklerinin Birliğimize iletilmesini bekliyoruz” denildi.

“Dünya İş Sağlığı ve Güvenliği Günü” kutlandı

Tıp Dünyası - ANKARA -

28 Nisan Dünya İş Sağlığı ve Güvenliği Günü, Uluslararası Çalışma Örgütü’nce (İLO) düzenlenen bir etkinlikle kutlandı. Etkinlik kapsamında, Türk Tabipleri Birliği’nin katkısıyla Türkçe’ye çevirilen İLO yayını “Çıplak Ayaklı Araştırma” adlı kitap da tanıtıldı. İLO Türkiye Temsilciliği’nde gerçekleştirilen toplantıda, “Çıplak Ayaklı Araştırma”nın akademik bir çalışma olmadığı, işçiler ve sendikacılar için bir el kitabı olduğu belirtildi. Kitabın, çalışanların, kısıtlı mali ve teknik olanaklara karşın, iş güvenliği ile ilgili kendi araştırmalarını yapmaları, bilgi toplamaları, sorunları tanımlamaları, çözüm üretmeleri ve işyerinde temel güvenliğin sağlanması için işverenle görüşme yöntemlerini içeren pratik bir çalışma olduğu bildirildi. Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi Başkanı Dr. Füsun Sayek ve Merkez Konseyi Üyesi Dr. Haluk Başçıl’ın konuşmacı olarak katıldığı toplantı, iş sağlığı ve güvenliği alanındaki yasal çalışmaların aktarılmasıyla sona erdi.

Denizli’de işyeri hekimliği kursu

Tıp Dünyası - DENİZLİ - Türk Tabipleri Birliği İşyeri Hekimliği A Tipi Sertifika Kursu, 10-18 Nisan 2004 tarihlerinde Denizli’de gerçekleştirildi. Denizli’den 34, Manisa’dan 8, İzmir’den 2, Muğla’dan 3, Isparta’dan 5 ve Hatay’dan 1 olmak üzere toplam 53 hekimin katıldığı kurs, son derece verimli ve etkin geçti. Kurs sonunda sertifikalarını alan hekimler memnuniyetlerini dile getirdiler.

Düzeltme

Gazetemizin 15 Nisan 2004 tarihli sayısında, Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Osman İnci, Kocaeli Üniversitesi Rektörü olarak; Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Farmakoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. İsmail Hakkı Ayhan’ın soyadı Aydın olarak yazılmıştır. Düzeltir, özür dileriz.

 

TIP DÜNYASI

Sayfa başına git         Başa dön