e-posta

   Eski Sayılar | Künye | Ana Sayfa

TIP DÜNYASI
 

.

1 Mayıs 2004  Sayı: 121

 

Eskişehir Tabip Odası’ndan kınama

Eskişehir Tabip Odası da, Fatih Altaylı’yı yazısı nedeniyle kınayarak, gerekli hukuki girişimlerde bulunulacağını açıkladı. Eskişehir Tabip Odası’nın açıklamasında, Sağlık Bakanı Recep Akdağ, hekimlere destek açıklaması yapmaya davet edilirken, Altaylı için ise şu ifadelere yer verildi:

“Ülkemizde yaşanan sağlıksız ortamın sorumlusunu hekimler olarak gören zihniyetin, doktorlara düşmanlık gibi kasıtlı bir amaç taşımıyorsa ülkemiz gerçeğini değerlendirme yetisinden uzak olduğunun altını çiziyoruz ve sözü edilen olası her iki durumun da sorumlu gazetecilik ilkeleri ile bağdaşmadığını vurgulamak istiyoruz.”

TTB’den, Altaylı’ya mektup

Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi Başkanı Dr. Füsun Sayek de, Altaylı’ya bir mektup göndererek, yazının “tek taraflı”, “eksik bilgilendirme üzerine” ve son derece ağır ifadelerle yazılmış olmasından hekimlerin üzüntü duyduklarını belirtti. Altaylı’ya Türkiye’deki sağlık verilerinden örnekler veren Sayek, “Sizi Ata   uçağına değil, tarifeli bir uçakla Diyarbakır, ardından 8 saat arabayla Hakkari’ye yolculuk yapmaya çağırıyorum. Özveriyle ve altyapı olmadan çalışan meslektaşlarımızı tanımanız, Hakkari’ye sağlık hizmeti götürmenin yollarını  yerinde görüp çözüme doğru bir katkıda bulunabilmeniz için” dedi. Sayek, “Hakkari’de altyapısı yeterli bir ortamda tüm branşlarda hekim”, “5.000-10.000 nüfusa bir iyi donatılmış sağlık ocağı”, “bu sağlık ocaklarında ekip hizmeti verebilen (ebesi, sağlık memuru, şoförü ile) hekimler”in herkesin düşü olduğunu vurgularken, mektubu “Bu düş Hakkari’nin yanı sıra pek çok ilde de gerçekleşmemiş durumda. Sorumlusu ise, pek çok meslek grubunun adım atmadığı yerlerde, eldeki kıt olanaklarla sağlık hizmeti sunmaya çalışan hekimler değil, bunu bilmenizi ve bir de bizi dinlemenizi dilerim” sözleriyle tamamladı.

 

TIP DÜNYASI

Sayfa başına git         Başa dön