e-posta

   Eski Sayılar | Künye | Ana Sayfa

TIP DÜNYASI
 

.

1 Mayıs 2004  Sayı: 121

 

“Sağlık çalışanlarını hedef göstermeyin”

Gaziantep’te bir sağlık çalışanı görev yaptığı hastanede uğradığı saldırı sonucu yaşamını yitirdi. Gaziantep  Tabip Odası, bunun sağlık hizmetlerine yeterli kaynak ayrılmamasından doğan aksaklıkların sağlık çalışanlarına maledilmeye çalışılmasının bir yansıması olduğunu açıkladı.

Tıp Dünyası - GAZİANTEP -  Gaziantep’te, Av. Cengiz Gökçek Devlet Hastanesi acil polikliniğinde temizlik görevlisi olarak çalışan 19 yaşındaki Taha Serin, bir tiner kullanıcısının saldırısı sonucu yaşamını yitirdi. Gaziantep Tabip Odası’ndan yapılan açıklamada, “Bu tür saldırılar basit bir güvenlik sorunu değil, son 20 yılda kamusal sağlık hizmetine yeterli kaynak ayrılmamasından doğan aksaklıkların sağlık çalışanlarına yönelen bir yansımasıdır” denildi.

19 Nisan günü meydana gelen olayla ilgili olarak Tıp Dünyası’na bilgi veren, aynı hastanede görev yapan Gaziantep Tabip Odası Yönetim Kurulu üyesi Dr.Abdurrahman Neyal, olayın “geliyorum” dediğini söyledi. Gece vardiyasında yeşil reçete isteme olaylarıyla sıkça karşılaştıklarını ve sürekli olarak tehdit edildiklerini belirten Neyal, zarar göreceklerini bildiklerini ancak böyle bir olay beklemediklerini söyledi. Neyal, güvenliğin sağlanması  konusunda Sağlık Bakanlığı’na çeşitli kereler yazı gönderdiklerini, ancak Bakanlığın “şu anda bir şey yapılamayacağı” yanıtını verdiğini iletti. 

Sigara uyarısına bıçaklı yanıt

Neyal’in aktardıklarına göre, 19 Nisan akşamı bir grup tinerci bir yaralama vakasını hastaneye getirdiler. Hastane içinde sigara içen tinercilere, “içmeyin” uyarısı yapıldı. Bunun üzerine içlerinden biri kısa süreliğine hastaneden ayrıldı ve döndüğünde elinde bulunan döner bıçağını uyarıyı yapan hekime doğru fırlattı. O sırada mesaisini bitirerek hastaneden ayrılmakta olan temizlik görevlisi Serin’e denk gelen bıçak, Serin’in yaşamını yitirmesine neden oldu. Neyal, olaya neden olan tinerci gencin de 17 yaşında ve 21 sabıkası bulunduğunu aktardı.

Tabip Odası’ndan kınama

Olayın ardından bir basın açıklaması yapan Gaziantep Tabip Odası, saldırıyı kınarken, bunun basit bir güvenlik sorunu olmadığını, son 20 yılda kamusal sağlık hizmetine yeterli kaynak ayrılmamasından doğan aksaklıkların sağlık çalışanlarına yönelen bir yansıması olduğunu belirtti. Gaziantep Tabip Odası, bu nedenle siyasi iktidar temsilcilerini ve medyayı sağlıkta yaşanan sorunların nedeni olarak sağlık çalışanlarını hedef göstermekten vazgeçmeye çağırdı.

Gaziantep Tabip Odası’ndan yapılan açıklamada, sağlık çalışanlarının görev yapmaya çalıştıkları ortamdan mutlu olmadıkları, yaşanan sağlıksızlıkların sorumlusu olmadıkları ve hastalar gibi sağlık çalışanlarının da mağdur oldukları vurgulandı. Böylesi saldırıların bir daha yaşanmaması için gereken güvenlik önlemlerinin alınması için yetkililerin göreve çağrıldığı açıklamada, sağlık birimlerinde mevzuat eksikliği nedeniyle aksayan güvenliğin, ilgili mevzuat yenileninceye kadar emniyet güçlerince etkili, caydırıcı ve sürekli biçimde sağlanması istendi. Açıklamada, “İlimiz hastanelerine günlük en az 15 bin kişinin başvurduğu düşünüldüğünde güvenlik gereksiniminin ne kadar acil ve önemli olduğu açıktır” denildi.

Ülkede yaşanan gelir dengesizliğine ve sosyal adaletsizliğin boyutlarına dikkat çekilen açıklamada, güvenlikli bir yaşamın, başta eğitim ve sağlık olmak üzere sosyal devlet ilkelerinin yaygınlaştırılması ve barışçıl bir toplumsal yaşamın geliştirilmesiyle ancak sağlanabileceği vurgulandı. 

 

TIP DÜNYASI

Sayfa başına git         Başa dön