e-posta

   Eski Sayılar | Künye | Ana Sayfa

TIP DÜNYASI
 

.

1 Mayıs 2004  Sayı: 121

 

Asistanların nöbet paraları ödenmiyor

Sağlık Bakanlığı’na bağlı hastanelerde, yaklaşık 5 aydır asistan hekimlerin nöbet ücretleri ödenmiyor. Sağlık Bakanlığı ve Maliye Bakanlığı konuya ilişkin açıklama yapmıyor.

Tıp Dünyası - ANKARA - Sağlık Bakanlığı’na bağlı hastanelerde yılbaşından bu yana asistan hekimlerin nöbet paralarının ödenmediği bildirildi.

Ankara Tabip Odası’ndan elde edilen bilgilere göre, nöbet ücretleri konusunda hekimlerin ve sağlık çalışanlarının yoğun şikayetleri bulunuyor. Sağlık çalışanları “hiçbir çalışma yasası”na ve “insan hakları ölçütlerine” uymayan sürelerde nöbet tutuyorlar. Diğer çalışma alanlarında fazla mesai/nöbet ücreti normal çalışma saati ücretinin iki katıyken, sağlık alanında bu rakam normal çalışma saati ücretinin altına düşüyor. Ayrıca Maliye Bakanlığı, ayda 80 saate kadar olan nöbet ücretlerini ödüyor, bunun üzerini ödemiyor. Oysa sağlık çalışanları bir ayda 10-15 güne varan nöbetler tutabiliyorlar ve bu süre 80 saatin üzerine çıkıyor.  

Sağlık çalışanları, nöbet ücretleriyle ilgili olarak varolan bu sorunlardan yakınırken, bunlara bir de nöbet ücretlerinin ödenmemesi sorunu eklendi. Sağlık Bakanlığı ve Maliye Bakanlığı, nöbet ücretlerinin neden ödenmediğine dair bir açıklama yapmazken, asistan hekimler bu sorunun, varolan diğer sorunlarla birlikte biran önce çözümlenmesini istediler.

 

TIP DÜNYASI

Sayfa başına git         Başa dön