e-posta

   Eski Sayılar | Künye | Ana Sayfa

TIP DÜNYASI
 

.

15 Mart 2005  Sayı: 134

 

 

Sağlık Bakanı Recep Akdağ Türkiye'deki hekim sayısının yetersiz olduğunu söyledi
Yeni tıp fakülteleri kapıda!

Hükümetin “potansiyel tıp fakülteleri” anlamına gelen 15 yeni üniversite açılması konusunu gündemine almasının ardından, Sağlık Bakanı Prof. Dr. Recep Akdağ da, yeni tıp fakülteleri açılacağının mesajını verdi. Akdağ, 14 Mart Tıp Bayramı nedeniyle düzenlenen törende yaptığı konuşmada, Türkiye’deki hekim sayısının ciddi biçimde az olduğunu söyleyerek, bu açığın giderilmesi için gerekenlerin yapılacağını söyledi.

Sezer: Herkes eşit sağlık hizmetine ulaşmalı
Cumhurbaşkanı Sezer, 14 Mart Tıp Bayramı nedeniyle Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde düzenlenen törende konuştu. Sezer, “Bugün, en güç koşullarda bile, deneyim ve birikimleriyle, alanındaki gelişmeleri yakından izleyerek kullanan, mesleğinde yetkinliğini kanıtlamış doktor kadrolarıyla ulus olarak övünmekte, doktorlarımızın özverili çalışmaları ve sevgi dolu yaklaşımlarıyla geleceğe güvenle bakmaktayız” dedi.

"Dönüşmek istemiyoruz"
Ankara Tabip Odası Genel Sekreteri Dr. Semih Tatlıcan, Türkiye’de son 20 yılda yaşanan gelişmelerle, sağlığın kamusal bir hizmet olarak değerlendirilip sunulmak yerine, piyasa mekanizmalarıyla işleyen ve insanın sağlıksızlığı üzerinden kar edilmeye çalışılan bir sektör haline getirilmeye çalışıldığını söyledi.
TTB Tıp Eğitimi Raporu açıklandı
Türk Tabipleri Birliği’nce hazırlanan “Mezuniyet Öncesi Tıp Eğitimi Raporu”, özellikle altyapı eksiklikleri nedeniyle tıp fakültelerinin zorluklar yaşadığını ortaya koydu. TTB, tıp fakültelerinde yaşanan zorlukların eğitimin kalitesini ve hekim niteliğini etkilediğine dikkat çekerek, tıp fakültelerine alınan öğrenci sayısının acilen 4 bin 500’den 2 bin 500’e düşürülmesini istedi.
ATO ve SES'den ortak açıklama
"Önce zarar verme"
Ankara Tabip Odası ile Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Ankara Şubesi, 14 Mart günü Sağlık Bakanlığı önünde ortak bir basın açıklaması düzenleyerek, sağlık ortamında yaşanan sorunlara bir kez daha dikkat çektiler.
Eğitim Hastaneleri Kurultayı 26 Mart'ta
Ankara Tabip Odası’nın 14 Mart etkinlikleri kapsamında düzenlediği “Eğitim Hastaneleri Kurultayı” 26 Mart 2005 Cumartesi günü SSK Dışkapı Hastanesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirilecek. Kurultayda, eğitim hastanelerinde yaşanan sorunlar masaya yatırılacak.
"Tükenmişlik Sendromu" anketinin ön raporu çıktı:
"Tükenmişlik hekimler için tehlike"

Türk Tabipleri Birliği’nin tabip odalarına kayıtlı uzman ya da pratisyen olarak çalışmakta olan bir grup hekimin tükenmişlik düzeylerinin saptanması amacıyla yaptığı anket, tükenmişlik sendromunun hekimler için tehlike oluşturduğunu ortaya koydu. Anketin ön raporunda, hekimlerin tükenme düzeylerinin sadece kendilerini değil, hastalarını da etkileyebildiği, bu nedenle de sağlık hizmetlerine olumsuz yansımaları olabildiğine dikkat çekildi.

Gündem
14 Mart kutlu olsun...

Dr. Füsun Sayek

f_sayek.jpg (1789 bytes)Biliyoruz ki siz altyapısız sağlık ocaklarında yılda milyonlarca hastaya bakıyor, bazen yaşamınızı hiçe sayarak bir sal ile Zap suyunu aşıyor, çocuklarımızı aşılıyorsunuz.

TTB GPE Başkanı Doç.Dr. Özen Aşut, "Genel Pratisyenlik Geçiş Dönemi Eğitim Programı"nı anlattı
Ankara'da sonra 7 il daha saha eğitimlerine başlıyor
Bugüne kadar, kurslarda ders verecek eğiticilerin eğitimini gerçekleştiren GPE, 24 Kasım tarihinden itibaren sağlık ocaklarında görev yapan pratisyen hekimlerin eğitimine başlamış, ilk kurs Ankara’da gerçekleştirilmişti. Doç. Dr. Özen Aşut, programın içeriğine, bugüne kadar yapılan çalışmalara ve bundan sonra yapılacaklara ilişkin olarak Tıp Dünyası’nın sorunlarını yanıtladı:
BSB'den "pembe tablo"ya eleştiri
Bağımsız Sosyal Bilimciler grubu, “2005 Başında Türkiye’nin Ekonomik ve Siyasal Yaşamı Üzerine Değerlendirmeler” raporunda Türkiye ekonomisinin potansiyel krizlere yatkın konumda bulunduğunu açıkladı. Bağımsız Sosyal Bilimciler, “işsiz büyüme” ve “spekülatif yönlü büyüme” tanımlamalarıyla ekonomide yaratılan pembe tabloyu eleştirdiler.
SSK'liye eczane çilesi
SSK Hastanelerinin Sağlık Bakanlığı’na devredilmesi nedeniyle yaşanan kaos ortamı, aradan geçen zamana karşın devam ediyor. Kamuoyu kuyrukların ortadan kalkmasını, sorunların bir an önce çözülmesini talep ederken işçilere, işyeri hekimlerinin yazmış olduğu reçeteler için yeni kuyruklar yaratılıyor. Türk Eczacılar Birliği ile SSK arasında yapılan protokole göre işyeri hekimlerinin yazmış olduğu reçeteler önce eczacı odası temsilciliklerine “onaylatılacak” sonra günlük olarak belirlenecek olan “nöbetçi” eczanelerden alınacak.
Düzceli depremzedeler arsa tahsisi bekliyor
Satranç... Satranç... Satranç...
İki hamlede mat
Bulmaca... Bulmaca... Bulmaca...
Arada bir
Aile hekimliği: Umarım böyle başlamazsınız!

Dr. Çınar Örge
Uşak-Kışladağı, Tüprag Altın Madeni Çevre Etki Değerlendirmesi'ne ilişkin bir eleştiri
İstanbul Tabip Odası'nın 14 Mart 2005Sonuç Bildirgesi:
Savaşsız ve sömürüsüz bir dünyada herkese eşit ücretsiz sağlık hizmeti istiyoruz!
14 Mart günü, Galatasaray Meydanı’nda buluşan İstanbul Tabip Odası’na (İTO) bağlı hekimler trampet ve düdük çalarak, sloganlar eşliğinde Taksim Meydanı’na yürüdüler. Taksim Cumhuriyet Anıtı’na çelenk bırakan hekimler daha sonra sembolik olarak “AKP’nin sağlık balonlarını” uçurdular.
Dışarıdan Göz...
Dünden bugüne hekim emeği

Özgür Müftüoğlu
TTB Behçet Aysan Şiir Ödülleri, 3 Mart'ta gerçekleştirilen törenle sahiplerine verildi...
Behçet Aysan Ödülü "Uzak Zaman Övgü"nün
Türk Tabipleri Birliği Behçet Aysan Şiir Ödülleri, 3 Mart 2005 akşamı gerçekleştirilen törenle sahiplerini buldu. 2004 Behçet Aysan Şiir Ödülü, “Uzak Zamana Övgü” adlı eseriyle Baki Ayhan T.’ye verilirken, A. Barış Ağar’ın “Gemilerin Uykusu” ve Ozan Öztepe’nin “Ölüler Bandosu” çalışmaları övgüye değer bulundu.
Hukuk Köşesi
Az kaldı tıpta uzmanlık eğitimi mükemmel olacak
Av. Ziynet Özçelik
V. Nevzat Eren Halk Sağlığı Sempozyumu 19 Mart'ta
Saat 9.00’da başlayacak olan sempozyumun açış konuşmasını Ankara Tabip Odası Başkanı Dr. Ali Gököz gerçekleştirecek. “AB Süreci ve Sağlık” konulu panelin yöneticiliğini TTB Merkez Konseyi üyesi Dr. Erhan Nalçacı yapacak. Metin Çulhaoğlu “AB ile Müzakere Süreci Türkiye’ye Ne Getirecek?”, Dr. Erhan Nalçacı “AB ve Sağlık” ve Dr. Bülent Kılıç da “AB Süreci Eski Sosyalist Ülkelere Ne Getirdi” başlıklı sunumları gerçekleştirecekler.
Sağlıkta Neoliberal Dönüşüm ve Sağlık Hakkı İçin Mücadele Sempozyumu kitaplaştırıldı...
“Herkese eşit ücretsiz sağlık hakkı, insanca yaşayabilecek ücret iş güvencesi” istedikleri için toplam 255 yıl hapis cezası istemiyle, İstanbul Tabip Odası başta olmak üzere 11 meslek örgütünün yöneticilerinden oluşan 85 kişinin yargılandığı 13 Ekim tarihli İstanbul Davası öncesinde gerçekleştirilen sempozyumda, sağlık hakkı için toplumsal mücadele bir kez daha masaya yatırılmıştı.

 

KISA KISA...KISA KISA...KISA KISA...KISA KISA...

SES Yönetimi belirlendi

İTO Silivri Temsilciliği açılıyor

"SSK Hastaneleri iade edilsin"

ATO'dan GSS toplantıları

Türk Hemşireler Derneği Genel Kurulu yapıldı

SSK'de kalmaya zorlanan hekimlere destek

 

 

 

TIP DÜNYASI

Sayfa başına git         Başa dön