e-posta

   Eski Sayılar | Künye | Ana Sayfa

TIP DÜNYASI
 

.

15 Mart 2005  Sayı: 134

 

Sezer: Herkes eşit sağlık hizmetine ulaşmalı

Cumhurbaşkanı Sezer, 14 Mart Tıp Bayramı nedeniyle Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde düzenlenen törende konuştu.

Tıp Dünyası - ANKARA - Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, sağlıklı yaşamın bireylerin temel hakkı olduğunu belirterek, bu hakkın tüm yurttaşlar tarafından eşit olarak kullanılabilmesinin devletin asli görevlerinden biri olduğunu söyledi.

3.jpg (4237 bytes)Cumhurbaşkanı Sezer, 14 Mart Tıp Bayramı nedeniyle Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde düzenlenen törende konuştu. Sezer, “Bugün, en güç koşullarda bile, deneyim ve birikimleriyle, alanındaki gelişmeleri yakından izleyerek kullanan, mesleğinde yetkinliğini kanıtlamış doktor kadrolarıyla ulus olarak övünmekte, doktorlarımızın özverili çalışmaları ve sevgi dolu yaklaşımlarıyla geleceğe güvenle bakmaktayız” dedi.

Sağlıklı yaşamın bireylerin temel hakkı olduğunu belirten Sezer, bu hakkın tüm yurttaşlar tarafından eşit olarak kullanılabilmesinin ve sağlık hizmetlerinin kalitesi ve sağlık alanında ulaşılan düzeyin, günümüzde çağdaşlık göstergelerinden kabul edildiğine dikkat çekti.

Sezer, sağlık hizmetlerinin ülke geneline yaygınlaştırılması çalışmalarıyla, hastane ve nitelikli personel sayısında önemli artışlar kaydedildiğini, ancak dağılımda bir dengesizlik olduğunu belirtti. Hastane koşullarının iyileştirilmesi gerektiğini kaydeden Sezer, nitelikli personel gereksiniminin karşılanması yönündeki çabalara da hız verilmesi gerektiğini söyledi.

Sezer, bu düzenlemeler yapılırken tıp alanında hizmet verenlerin görüş, bilgi ve deneyimlerinden yararlanılması, yurttaşların beklenti ve gereksinmelerinin de göz önünde bulundurulması gerektiğini vurguladı.

“Sahtecilik insanlık dışı”

İlaç sektörü başta olmak üzere insan sağlığını doğrudan ilgilendiren birçok alandaki sahtecilik uygulamalarının derin üzüntü yarattığını ifade eden Sezer, “Her gün yeni örnekleriyle ve insan yaşamına kasteden acı sonuçlarıyla karşılaştığımız bu uygulamaları insanlık dışı olarak nitelendiriyoruz. İnsan yaşamını hiçe sayan kişilerin, masum insanlara verdikleri zararların karşılıksız kalması kabul edilemez. Caydırıcı önlemler gecikilmeden alınmalıdır” dedi.

 

 

TIP DÜNYASI

Sayfa başına git         Başa dön