e-posta

   Eski Sayılar | Künye | Ana Sayfa

TIP DÜNYASI
 

.

15 Mart 2005  Sayı: 134

 

TTB Behçet Aysan Şiir Ödülleri, 3 Mart’ta gerçekleştirilen törenle sahiplerine verildi…

Behçet Aysan Ödülü “Uzak Zamana’na Övgü”nün

2004 Behçet Aysan Şiir Ödülü, “Uzak Zamana Övgü” adlı eseriyle Baki Ayhan T.’ye verilirken, A. Barış Ağar’ın “Gemilerin Uykusu” ve Ozan Öztepe’nin “Ölüler Bandosu” çalışmaları övgüye değer bulundu.

11.jpg (3370 bytes)Tıp Dünyası - ANKARA - Türk Tabipleri Birliği Behçet Aysan Şiir Ödülleri, 3 Mart 2005 akşamı gerçekleştirilen törenle sahiplerini buldu. 2004 Behçet Aysan Şiir Ödülü, “Uzak Zamana Övgü” adlı eseriyle Baki Ayhan T.’ye verilirken, A. Barış Ağar’ın “Gemilerin Uykusu” ve Ozan Öztepe’nin “Ölüler Bandosu” çalışmaları övgüye değer bulundu.

TTB’nin 2 Temmuz 1993’te Sıvas’ta katledilen şair Dr. Behçet Aysan ve 36 kişinin anısına verdiği şiir ödül törenlerinin onuncusu yapıldı. Tören bu yıl, bir süre önce yaşamını yitiren şair, yazar Şükran Kurdakul’a atfedildi. Ankara’da Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde gerçekleştirilen ödül töreninin açış konuşmasını TTB İkinci Başkanı Dr. Metin Bakkalcı yaptı. 2 Temmuz’da yaşamını yitiren 37 kişiyi yaşatmaya devam edeceklerini belirten Bakkalcı, “İnsanı yok etmeye çalışan her türlü çabaya karşı, insanca yaşayacak bir Türkiye, insanca yaşayacak bir dünya oluşturmak için çabalarımızı artıracağız” diye konuştu.

Bakkalcı’nın konuşmasının ardından, Behçet Aysan Şiir Ödülü’nün seçici kurul üyelerinden biri olan Şükran Kurdakul’un, geçmiş törenlerde yaptığı konuşmalarından örnekler sunuldu.

Behçet Aysan’ın yakın arkadaşı şair Ahmet Erhan’ın ve seçici kurul üyesi şair Ataol Behramoğlu’nun Aysan’ın yaşamı ve şiirleri ile ilgili konuşmalarının ardından, yarışma tutanağının okunmasına geçildi. Tutanağı her yıl olduğu gibi, seçici kurul üyesi şair Ahmet Telli okudu. “Uzak Zamana Övgü” adlı eseriyle büyük ödüle değer bulunan Baki Ayhan T.’ye ödülünü TTB İkinci Başkanı Dr. Metin Bakkalcı verdi.

12.jpg (13483 bytes)“Gemilerin Uykusu” adlı çalışması övgüye değer bulunan Barış Ağar’a ödülünü TTB Genel Sekreteri Dr. Orhan Odabaşı, “Ölüler Bandosu” adlı çalışması övgüye değer bulunan Ozan Öztepe’ye de ödülünü Behçet Aysan Ödül Çalışma Grubu üyesi Dr. Harun Balcıoğlu verdi.

Yıllardır, Behçet Aysan Ödül törenlerinin sunuculuğunu üstlenen tiyatro sanatçıları Şahin Özgüney ve Ebru Nil Aydın’a da, 10. yıl anısına Behçet Aysan’ın kızı Eren Aysan tarafından birer plaket sunuldu.

Gece, sanatçı Vedat Sakman’ın müzik dinletisinin ardından son buldu.

 

TIP DÜNYASI

Sayfa başına git         Başa dön