e-posta

   Eski Sayılar | Künye | Ana Sayfa

TIP DÜNYASI
 

.

15 Mart 2005  Sayı: 134

 

Düzceli depremzedeler arsa tahsisi bekliyor

17 Ağustos ve 12 Kasım depremlerini kiracı olarak yaşayan ve prefabrik konutların Mart 2002’de boşaltılmasından sonra sokakta kalan dargelirli, mülksüz depremzedeler, 22 Şubat’tan bu yana Abdi İpekçi Parkı’nda eylemdeler. Depremzedeler, hükümetin kendilerine arsa tahsis etmesini bekliyor.

Tıp Dünyası - ANKARA - 17 Ağustos ve 12 Kasım depremlerini kiracı olarak yaşayan ve mülk sahibi olmayan depremzedelerin kurduğu “Düzce Depremzedeler Derneği Dargelirli ve Mülksüz Üyeleri”, prefabrik konutların boşaltılmasıyla başlayan konut sorununun çözülmesi için başlattıkları mücadelede destek bekliyor. 22 Şubat 2005 tarihinden bu yana Abdi İpekçi Parkı’nda pasif direnişte olan depremzedeler, hükümetin kendilerine arsa tahsis etmesini istiyor.

Sorunlarını Cumhurbaşkanı’na ilettiler

Mart 2002’de prefabrik konutların boşaltılmasıyla sokakta kalan depremzedeler, bu tarihten itibaren başlattıkları mücadele doğrultusunda önce örgütlendiler, sonra da “kiracıların konut sorununun çözümü” için çeşitli etkinliklere başladılar. İmza kampanyaları ve toplantıların ardından sorunlarını Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’e de ileten depremzedeler, Mayıs 2002’de de bir miting düzenleyerek seslerini duyurmaya çalıştılar. Depremzedeler daha sonra, konut ihtiyacı konusunda daha somut bir adım atma kararıyla “S.S. Evsiz depremzedeler Dayanışma Konut Yapı Kooperatifi”ni kurdular. Taleplerini hükümet yetkililerine iletebilmek uğruna 2003 Eylül ayından itibaren 73 gün boyunca Ankara’da Abdi İpekçi Parkı’nda çadırda yaşayan depremzedeler, bu süreçte gözaltına alınmaktan yargılanmaya kadar pek çok sorunla karşı karşıya kaldılar.

Bütün bu sürecin ardından, 23 Kasım 2004 tarihinde Düzce’de kalıcı konutlar için tahsis edilen 3 bin 500 adet arsadan 850’sinin kooperatiflere tahsis edileceğine dair bir ilanın yerel gazetelerde yer almasıyla taleplerine bir adım yaklaştıklarını düşünen depremzedeler, bu kez de tahsis edilen bu arsaları “kooperatif dolandırıcısına, rantçıya kaptırma” sorunuyla karşı karşıya kaldılar.

2002 yılından bu yana sürdürdükleri mücadelelerinde bir türlü sonuç alamayan “Düzce Depremzedeler Derneği Dargelirli ve Mülksüz Üyeleri”, arsaların gerçekten hak edenlere tahsis edilmesini sağlamak için 22 Şubat’tan itibaren yeniden harekete geçtiler. Konu ile ilgili olarak, 22 Şubat 2005 günü Bayındırlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Sadık Yamaç ile görüşen depremzedeler, Müsteşar Yardımcısı’nın “Kaygılarınızı paylaşıyorum” sözlerinin ardından, Düzce’ye dönmeme kararı aldılar. Söz konusu tarihten bu yana dönüşümlü olarak yine Abdi İpekçi Parkı’nda pasif direnişe geçen depremzedeler, bu bekleyişin “arsalar tahsis edilinceye kadar” süreceğini belirtiyorlar.

 

 

TIP DÜNYASI

Sayfa başına git         Başa dön