e-posta

   Eski Sayılar | Künye | Ana Sayfa

TIP DÜNYASI
 

.

15 Mart 2005  Sayı: 134

 

ATO ve SES’den ortak açıklama…

“Once zarar verme”

6.jpg (14769 bytes)Ankara Tabip Odası ile SES Ankara Şubesi, 14 Mart günü Sağlık Bakanlığı önünde ortak bir açıklama yaptı. Açıklamada, “Ülkemiz sağlık alanında içinde bulunduğu son derece olumsuz tabloyu hiçbir şekilde hak etmemektedir” denildi.

Tıp Dünyası - ANKARA - Ankara Tabip Odası ile Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Ankara Şubesi, 14 Mart günü Sağlık Bakanlığı önünde ortak bir basın açıklaması düzenleyerek, sağlık ortamında yaşanan sorunlara bir kez daha dikkat çektiler.

Açıklamada, Sağlık Bakanlığı’nın “Hipokrat yeminini unuttuğu” belirtildi.

14 Mart günü Hacettepe Üniversitesi’nde düzenlenen resmi törenin ardından, ATO ve SES üyesi hekimler ve sağlık çalışanları Sağlık Bakanlığı önünde bir araya geldiler. Burada yapılan açıklamada, Sağlık Bakanlığı “Hipokrat yeminini” unutmakla eleştirildi. Açıklamada, “Sağlıkta başarı önce az sayıda insanın hastalanması, en az girişim ve en az ilaç kullanılmasıyla en etkin şekilde tedavi edilmesidir ve bu az sayıdaki insanın en kısa sürede sağlığına kavuşturulmasıdır. Bu Hipokrat’tan beri bilinmektedir. Bir süredir, hastaya yapılan tetkik ve girişim sayısının fazlalığıyla ölçülen performansa dayalı döner sermaye uygulamasını uygulamaya başlayan Sağlık Bakanlığı, Hipokrat yeminini unutmuş görünmektedir” denildi. 

Sağlık Bakanlığı’nın yasa ve yönetmeliklerle sadece bir kamusal alanı yok etmekle kalmadığı, onu bir de halkın gözünden uzaklaştırdığına dikkat çekilen açıklamada, “Numune Hastanesi’ni şehrin dışına gönderiyorsunuz. Günde bir dolardan daha az kazanan milyonlarca insanın yaşadığı bir ülkede en iyi ihtimalle iki dolar dolmuş parasıyla ulaşılan sağlık mabetleri tasarlıyorsunuz. Alışveriş merkezlerinin sağlık satışından daha karlı olduğunu öğrenmiş bulunuyoruz. Bir hastaneyi kat karşılığı müteahhite devretmek yalnızca basit bir ticaret mantığıdır. Bu mantığın sağlıkta alanında yeri olmadığı açıktır” ifadelerine yer verildi.

“Önce zarar verme”

Açıklamada şöyle denildi:

“Sağlık asla piyasa koşullarına terk edilemez. Piyasa koşullarında piyasacı ekonomistlerin ifade ettiği gibi arz ve talep birbirini dengelemektedir. Oysa sağlıkta ihtiyaç sahibi neyi talep ettiğini bilememektedir. Dolayısıyla arz ve talep arasındaki bu eşitsizlik sağlığın zaten piyasa kurallarınca yürümeyeceği anlamını taşımaktadır. Ülkemiz sağlık alanında içinde bulunduğu bu son derece olumsuz tabloyu hiçbir şekilde hak etmemektedir. Mevcut toplumsal kaynaklarımız tüm yurttaşlarımıza eşit, ücretsiz ve nitelikli sağlık hizmetini bugünkünden çok daha iyi bir düzeyde vermek için yeterlidir.”

Açıklamaya katılan sağlık çalışanları ve hekimler ellerinde “Pirumum non nocere (önce zarar verme”, “Onuruma zarar verme”, “Hastaneme dokunma”, “Herkes için eşit, ücretsiz sağlık” yazılı dövizler taşıdılar; “Sağlık haktır, satılamaz” sloganları attılar.

 

 

TIP DÜNYASI

Sayfa başına git         Başa dön