e-posta

   Eski Sayılar | Künye | Ana Sayfa

TIP DÜNYASI
 

.

1 Nisan 2003  Sayı: 102

 

 

Resmen başlayan ABD'nin Irak saldırısında en büyük zararı başta çocuklar başta olmak üzere siviller görüyor
Siviller Ölüyor
1-1.gif (5261 bytes)20 Mart sabahı resmen başlayan ABD'nin Irak saldırısında ikinci haftaya girilirken, daha ilk günlerden itibaren ABD ve İngiltere'nin umduklarını bulamayacakları ortaya çıktı. Irak'ta hiç beklemedikleri bir direnişle karşılaşan "işgal koalisyonu", ardı arkası kesilmeyen stratejik hatalar ve politik gaflar yaptıkça daha da artırdığı şiddetini sivil halka yöneltmeye başladı. Saldırının başından bu yana sivil halkın yaşadığı yerlere ateş açıldı, iki pazaryeri bombalandı, çocuk kadınlardan oluşanları taşıyan araçlar vuruldu. Irak yetkilileri daha ilk haftanın sonunda 350 sivilin yaşamını yitirdiğini açıklarken, ikinci haftanın sonunda ölen sivil sayısının 500'ü aştığı, çok fazla sayıda sivilin de yaralandığı bildiriliyor.

Hukuksuz görevlendirme

İstanbul ve Ankara’daki çeşitli hastanelerde görevli toplam 104 hekim ve sağlık çalışanı, herhangi bir açıklama yapılmadan ve bilgi verilmeden, apar topar Silopi, Hakkari ve Çukurca’daki hastanelere gönderildiler. Görevlendirmelerin usul ve biçimine tepki gösteren hekimler, belirsizlikten duydukları tedirginliği de dile getirdiler.


59. Hükümet programında sağlık

58. hükümet programı ile 59. hükümet programının her ikisinde de geçerli  ve net olan şey, hekimler ve diğer sağlık çalışanlarının özlük haklarına ilişkin hiçbir ifadenin yer almamasıdır!


"Daha İyi Sağlık Hizmeti İçin Tıp Eğitimi Küresel Standartları" toplantısı Kopenhag'da gerçekleştirildi
"Doktor Yapmak"

3-1.gif (12992 bytes)Dr. Füsun Sayek- Yapmak -to make- fiili ile “making doctors” ifadesini Dünya Tıp Eğitimi Kongresi’nde sunulan bir tebliğden aldım. Çeşitli ölçülerle teorik/pratik bilgi ile oluşan karışımdan bir doktor yapılabilir. Ancak “sevgi” eklemeden bu karışımdan güzel bir doktor yapmak mümkün olur mu? Başka ayrıntılar da var elbette, karışımı iyi bir kap (fakülte ve toplum) içinde yoğurmak gibi...


ATO, Vergi Barışı Yasası'ndan "yararlanmanın" mükelleflerin özgür iradesine bırakılması gerektiğini açıkladı
"Baskı ve zorlama kabul edilemez"

Ankara Tabip Odası’nca yapılan basın açıklamasında, ekonomik zorlukları aşmak amacıyla yürütülen kaynak arayışlarının, demokratik bir toplum olma yolunda ilerleme taahhütleri ile bağdaşmayan uygulamalara yol açmaması gerektiği vurgulandı.


Doç. Dr. Aziz Konukman, 2003 yılı bütçesini Tıp Dünyası'na değerlendirdi....
"Sosyal devletin tasfiyesi"

4-1.gif (6226 bytes)Hükümetin parlamentoya bütçeyi sunarken “sırf rantiyeye kaynak aktarılıyor izlenimi vermemek için” faiz ödeneğini olması gerekenden düşük gösterdiğini belirten Konukman, yıl sonunda bu rakamın yükseldiğini, bunun da bütçe hesaplarında büyük bir sapma yarattığını vurguladı. Konukman, “Bütçe, rantiyeye kaynak aktarma bütçesi olma özelliğini bu yıl da koruyor” değerlendirmesini yaptı.


Gündem
Kanıta Dayalı Bütçe
Kanıta Dayalı Yoksulluk
Kanıta Dayalı Sağlık
Dr. Füsun Sayek
f_sayek.jpg (1789 bytes)Kanıta Dayalı (Evidence Based) tıp uygulamaları, son yıllarda tıp ortamımızda çok popüler bir konu... Kanıta dayalı tıp eğitimi, kanıta dayalı tıp vb... Bu kavramı yaşamın tüm alanına uyarlayabiliriz. TBMM’de kabul edilen 2003 yılı bütçesine örneğin...

Adana Tabip Odası'ndan "Sağlıkta Dün-Bugün-Yarın" Paneli

5-1.gif (9205 bytes)Adana Tabip Odası’nca (ATO) düzenlenen 14 Mart etkinlikleri kapsamında, “Sağlıkta Dün-Bugün-Yarın” paneli gerçekleştirildi. Panele, ATO Başkanı Dr. Rıza Mete’nin yanı sıra, Adana İl Sağlık Müdürü Serdar Mercan, Dr. Selim Ölçer ve Dr. Çetin Başaran konuşmacı olarak katıldılar.


İngiltere'de yayınlanan The Guardiın gazetesindeki haberde Bush ilaç şirketleriyle ilişki içinde olmakla suçlandı
"Yoksulların ucuz ilaca ulaşmasını Bush önledi"
İngiltere’de yayınlanan The Guardian gazetesinde yer alan bir haberde ABD Başkanı George Bush, ilaç şirketleriyle olan ilişkisi nedeniyle, yoksul ülkelerin ucuz ilaca ulaşmasını önlemekle suçlandı.

Dünya Sağlık Örgütü, Sağlık Bakanlığı'nın isteği üzerine Türkiye'ye 10 bin doz çiçek aşısı gönderdi...
10 bin doz çiçek aşısı Türkiye'de
20 yılı aşkın süredir dünyada olduğu gibi Türkiye’de üretimine son verilen çiçek aşısının, istendiği takdirde Hıfzısıhha ve GATA’daki laboratuvarlarda üretilebileceği belirtildi. Üretim merkezlerinin hazır hale getirildiği ileri sürülürken, Türkiye’de çiçek virüsü saldırısına karşı gerekli önlemlerin alındığı kaydedildi.

TTB, TMMOB, DİSK ve KESK 6 Nisan'da İstanbul'da savaş karşıtı miting gerçekleştirecek
Savaş karşıtı eylemler sürüyor
6-1.gif (6743 bytes)Türk Tabipleri Birliği’nin (TTB) de aralarında bulunduğu savaş karşıtı platform, 6 Nisan 2003 Pazar günü İstanbul’da ABD’nin giderek şiddetini artırdığı Irak saldırısını protesto etmek amacıyla bir miting düzenleyecek. Savaş karşıtı  platformda yer alan sivil toplum örgütleri, mitinge mümkün olan en geniş katılımın sağlanması için hazırlıklarını sürdürüyor.

Satranç... Satranç... Satranç...
İki hamlede mat

Bulmaca... Bulmaca... Bulmaca...

Arada bir
Tıbbın Çalıkuşları
Dr. Akın Yazıcı

Çicgisel
Dr. Halis Dokgöz

Sivas'ta "Hekim kimliği" paneli yapıldı
Sıvas-Erzincan-Yozgat Tabip Odası’nca, 14 Mart haftası dolayısıyla gerçekleştirilen etkinlikler kapsamında, “Hekim Kimliği, Hekim-Hekim İlişkisi, Hekim-Hasta İlişkisi” konulu panel, “Bir Kendilik Nesnesi Olarak 68 Kuşağı” konulu konferans yapıldı ve meslekte 25 yılını dolduran hekimlere plaket verildi.

MAİ, ve Küreselleşme Karşıtı Çalışma Grubu üyesi Gaye Yılmaz, GATS'a ilişkin sorularımızı yanıtladı
"Savaş protesto eylemlerini de etkiledi"
Bugün gelinen noktada, GATS ve benzeri anlaşmaların ertelenmesi sağlansa bile, tümden geri çekilmesinin mümkün görülmediğini belirten Yılmaz, bu anlamda GATS ve küresel, bölgesel, ilkili diğer anlaşmalara yönelik muhalefetin, kapitalist sistemin teşhiri ve artık içine beyaz yakalı hizmet emekçilerini de alarak genişlemiş bulunan işçi sınıfının örgütlenmesi açısından önemli birer araç gibi kullanılabileceğine dikkat çekti.

Üçüncü Ulusal Nevzat Eren Halk Sağlığı Sempozyumu yapıldıl
Eren "bilgiyle" anıldı
11-1.gif (9367 bytes)3. Ulusal Nevzat Eren Halk Sağlığı Sempozyumu, Ankara Tabip Odası (ATO) tarafından 15 Mart’ta Ankara’da gerçekleştirildi. Üç sene önce Mart ayında kaybettiğimiz değerli halk sağlıkçı, eğitimci ve örgütçü Prof. Dr. Nevzat Eren’in adıyla düzenlenen sempozyum, bu üçüncü yılında önemli bir ulusal halk sağlığı toplantısı haline geldi.

İTO'dan 14 Mart Ödülleri
12-0.gif (3764 bytes)İstanbul Tabip Odası’nın (İTO) geleneksel 14 Mart Sağlık Haftası Ödülleri,  15 Mart 2003 Cumartesi günü yapılan “Sağlığın Anatomisi” sempozyumunda sahiplerine verildi.

MSG'nin yeni sayısı çıktı

Dışarıdan Göz...
Savaş sanayii, tıp sanayii
Nail Güreli
KISA KISA...KISA KISA...KISA KISA...KISA KISA...

 

MTO'dan "Örnek Sağlık Ocağı Yarışması"

Merkez Yürütme Kurulu toplandı

Çağdaş Türk Tıp Şiirleri Kitabı çıktı

"Sağlığın Anatomisi" sempozyumu

"İşyeri Hekimliği"ne düzenleme

İTO'dan Cuma sinemaları

UDKK Genel Kurulu

 

TIP DÜNYASI

Sayfa başına git         Başa dön