e-posta

   Eski Sayılar | Künye | Ana Sayfa

TIP DÜNYASI
 

.

1 Nisan 2003  Sayı: 102

 

TTB, TMMOB, DİSK ve  KESK 6 Nisan’da İstanbul’da savaş karşıtı miting gerçekleştirecek

Savaş karşıtı eylemler sürüyor

Tıp Dünyası - ANKARA - Türk Tabipleri Birliği’nin (TTB) de aralarında bulunduğu savaş karşıtı platform, 6 Nisan 2003 Pazar günü İstanbul’da ABD’nin giderek şiddetini artırdığı Irak saldırısını protesto etmek amacıyla bir miting düzenleyecek. Savaş karşıtı  platformda yer alan sivil toplum örgütleri, mitinge mümkün olan en geniş katılımın sağlanması için hazırlıklarını sürdürüyor.

ABD’nin Irak’a saldırıya geçmesinden iki gün önce, 18 Mart günü bir basın açıklaması yapan Emek Platformu, bu saldırının hiçbir meşruiyeti olmadığını yinelerken, henüz görüşülmemiş olan ikinci tezkere konusunda TBMM’ye çağrıda bulundu. 18 Mart tarihinden itibaren Bakanlar Kurulu üyeleri ve milletvekillerine telefon ve fakslarla ulaşmaya çalışan Emek Platformu üyeleri, “Türkiye’nin ABD’nin bu insanlık suçuna ortak olmamasını” istediler. 22 Mart günü yani ABD’nin saldırısından iki gün sonra TBMM’ye gelen tezkere, ABD’nin beklentilerine uygun olarak çıkmadı.

TTB, TMMOB, DİSK ve KESK, 27 Mart günü de Ankara’da Kızılay Meydanı’nda toplanarak, savaş bütçesini protesto etmek amacıyla iş bırakma eylemini gerçekleştirdi. TTB ve Ankara Tabip Odası’nın (ATO) da destek verdiği eylemde, yine savaş karşıtı protestolarda bulunuldu. “Savaşa hayır”, “Halk bu savaşı durduracak”, “Bu savaşı durduralım”, “Irak’ta savaşa hayır”, “ABD saldırganlığına hayır” yazılı pankart ve dövizlerin dikkat çektiği eylemde sık sık, “Sermayenin imamı kaça sattın vatanı”, “Katil ABD, işbirlikçi AKP”, “ABD Ortadoğu’dan defol” sloganları atıldı. 

TTB ve hekimler, savaşa karşı eylemliliğin daha da güçlenerek sürdürülmesi gerektiğini düşünüyor. ABD ve İngiltere’nin bu süreçte daha da yalnızlaştırılmasının bir görev olduğuna inanan TTB ve hekimler, bunun barış yanlılarının gücünü hiç kaybetmemesiyle ve mücadelesini sürdürmesiyle sağlanabileceğini savunuyor.

 

TIP DÜNYASI

Sayfa başına git         Başa dön