e-posta

   Eski Sayılar | Künye | Ana Sayfa

TIP DÜNYASI
 

.

1 Nisan 2003  Sayı: 102

 

İngiltere’de yayınlanan The Guardian gazetesindeki haberde Bush ilaç şirketlerleriyle ilişki içinde olmakla suçlandı

“Yoksullarının ucuz ilaca ulaşmasını Bush önledi”

Tıp Dünyası - ANKARA- İngiltere’de yayınlanan The Guardian gazetesinde yer alan bir haberde ABD Başkanı George Bush, ilaç şirketleriyle olan ilişkisi nedeniyle, yoksul ülkelerin ucuz ilaca ulaşmasını önlemekle suçlandı.

Bush’un ilaç endüstrisi ile yakın ilişkisinin, gelişmekte olan ülkelere ucuz ilaç temini konusunda Cenevre’de süren görüşmeleri başarısızlığa uğrattığı belirtildi.

İngiltere’de yayınlanan The Guardian gazetesinin 19 Şubat 2003 tarihli sayısında yer alan haberde Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) delegelerinin, ABD’nin; yoksul ülkelere ucuz ilaç ihracını sağlamak üzere, küresel patent kurallarında gevşeme sağlayacak andlaşmayı reddetmesinden üzüntü duyduğu ifade edildi. Yazıda, AB ticaret yetkililerinin, “Hükümetler menfaatlerini korumalı ve baskı gruplarına yönlendirilmemeli” biçimindeki açıklamasına dikkat çekildi.

Süreçteki tıkanmanın ancak ABD tarafından aşılabileceğini belirtilirken, ilaç endüstrisinin Washington’daki etkisine tepki gösterildi.

Tıp Dünyası’nın daha önceki sayılarında da yer aldığı gibi DTÖ, bir yıl önce, halk sağlığı açısından patent yasasını değiştirecek bazı maddeleri kabul etmiş ve temel ilaçların yerel üreticiler tarafından kopyalanabileceğine karar vermişti. Ancak, Cenevre’deki toplantıda ithalatı ayarlayan bir taslak doküman, ilaç endüstirisinin baskıları nedeniyle geçirilemedi. Bu kararda ilaç endüstrisinin jenerik kopya ilaçların özellikle Brezilya ve Hindistan’da üretilerek kendi pazarlarını etkileyeceğinden korkması etkili oldu.

ABD’nin ithal ilaçları HIV/AIDS, molarya ve tbc ile sınırlayan karşı önerisi ise gelişmekte olan ülkelerce çok kısıtlayıcı bulunup reddedildi. DS֒nün hangi ülkelerin taklit ilaç ithal edebileceklerine dair kararı vermesini isteyen Brezilya önerisi ise görüşülmedi. Güney Afrika’nın ülkelerin ulusal aciliyet ilan etmeleri önerisi de Amerikan ilaç endüstirisinin baskısı ile reddedildi.

 

TIP DÜNYASI

Sayfa başına git         Başa dön