e-posta

   Eski Sayılar | Künye | Ana Sayfa

TIP DÜNYASI
 

.

1 Nisan 2003  Sayı: 102

 

Resmen başlayan ABD’nin Irak saldırısında en büyük zararı başta çocuklar olmak üzere siviller görüyor

Siviller ölüyor

İkinci haftasına giren savaş, sivillerin gördüğü büyük zararı ve yaşadığı acıyı bütün açıklığıyla ortaya seriyor. Daha birinci haftanın sonunda 350 sivilin öldüğünün açıklandığı Irak’ta, her gün daha çok sayıda sivil yaşamını yitiriyor.

Gelinen bu noktada, ABD’nin Türkiye’den istediğini tam olarak alamamasında büyük payı olan savaş karşıtları, şiddetini sivil halka yönelten ABD’ye ve saldırıya karşı çabalarına devam ediyor ve herkese savaş karşıtı eylemlere katılım çağrısı yapıyor.

Tıp Dünyası - ANKARA - 20 Mart sabahı resmen başlayan ABD'nin Irak saldırısında ikinci haftaya girilirken, daha ilk günlerden itibaren ABD ve İngiltere'nin umduklarını bulamayacakları ortaya çıktı. Irak'ta hiç beklemedikleri bir direnişle karşılaşan "işgal koalisyonu", ardı arkası kesilmeyen stratejik hatalar ve politik gaflar yaptıkça daha da artırdığı şiddetini sivil halka yöneltmeye başladı. Saldırının başından bu yana sivil halkın yaşadığı yerlere ateş açıldı, iki pazaryeri bombalandı, çocuk kadınlardan oluşanları taşıyan araçlar vuruldu. Irak yetkilileri daha ilk haftanın sonunda 350 sivilin yaşamını yitirdiğini açıklarken, ikinci haftanın sonunda ölen sivil sayısının 500'ü aştığı, çok fazla sayıda sivilin de yaralandığı bildiriliyor.

1.gif (16082 bytes)ABD askerlerinin kısa süre önce Necef ve Nasıriye yakınlarında iki araca açtığı ateş sonucu yaşamını yitiren 8 sivilden 5'inin çocuk, 2'sinin de kadındı. Bağdat'ta gece gündüz süren bombardımanlarda ise iki kez pazaryerleri hedef oldu. Sonuç katliam gibiydi; onlarca sivil yaşamını yitirdi. Kara çatışmalarında ise, koalisyon birliklerine direniş gösteren kasaba ve kentlerde kadın ya da çocuk olduğuna bakılmaksızın sivillerin ateş altında kaldığı bildiriliyor.

Saldırılarda sağ kalan siviller ise daha farklı zorluklarla karşı karşıya kalıyor. Bombalanan kentlerde su ve yiyecek sıkıntısı içinde olan halk, bir yandan da yiyecek sıkıntısı yaşıyor. Hastanelerin kadın ve çocukların ağırlıkta olduğu yaralılarla dolu olduğu belirtiliyor.

ABD saldırısına karşı direnişini artıran Irak'ta, ABD ve İngiliz birliklerinin olduğu pekçok yerde intihar saldırısı meydana gelmesi nedeniyle, ABD askerlerinin sivillerden "korktuğu" ve bu nedenle şiddeti artırdıkları ileri sürülüyor.

 

 

2.gif (53237 bytes)İşgal koalisyonunun "yanlışlıkları"

İşgal koalisyonu, savaşın ilk gününden itibaren "yanlışlıkla" yaptığı "yanlışlıklar" nedeniyle açıklar vermeye başladı. Basında yer alan haberlere göre;

- Savaşın ikinci gününe girilirken, Irak sınırı yakınlarındaki bir İran rafinerisi koalisyon güçleri tarafından "yanlışlıkla" vuruldu.

-Irak'ın Suriye sınırı yakınlarında Suriyeli yolcuları taşıyan bir otobüs "yanlışlıkla" vuruldu, beş Suriyeli hayatını kaybetti.

-Yine "yanlışlıkla" bir Amerikan füzesi, bir İngiliz uçağını düşürdü ve iki İngiliz askeri öldü. Daha savaşın dördüncü gününde "yanlışlıkla" yaşamını yitiren İngiliz askerlerin sayısı 16'ya yükseldi.

-Şanlıurfa'nın Özveren köyü yakınlarına bir Amerikan uçağından "yanlışlıkla" bomba düştü. Birkaç gün sonra, yine Şanlıurfa'ya, Dağyanı köyünün Büyükmirdesli mezrası yakınlarına, Tomahawk füzesi düştü. Dağyanı köyüne inceleme yapmak için gelen ABD'li uzmanları, köy halkı taş ve yumurta atarak protesto etti.

- Basra'da İngiliz ordusuna ait iki Challenger tankı "yanlışlıkla" birbirine ateş açtı, iki İngiliz askeri öldü.

- ABD ordusuna ait bir Patriot füze bataryası yine ABD ordusuna ait bir F-16 uçağına kilitlendi. Amerikan bataryası imha edildi.

- Nasıriye'de Amerikan deniz piyadeleri "yanlışlıkla" kendi komuta karargahlarını bombaladı. 5'i ağır, 37 Amerikan askeri yaralandı.

- ABD, savaş koalisyonuna dahil olmayan Slovenya için savaş bütçesinde "yanlışlıkla" pay ayırdı. Hükümetin gizlice savaşa girdiğini zanneden Slovenya halkı sokaklara döküldü. ABD'den bir "yanlışlıkla" açıklaması daha geldi. Durumu değerlendiren Slovenya Başbakanı'nın açıklaması netti: "Bush yönetimi gaf yapmıştır."

 

Eylemliliğe devam

Gelinen bu noktada, ABD'nin Türkiye'den tam olarak istediğini alamamasında büyük payı olan, TTB'nin de aralarında bulunduğu savaş karşıtları, giderek şiddetini daha da ortaya seren ABD'ye ve savaşa karşı eylemliliğini sürdürüyor ve herkese katılım çağrısı yapıyor.

 

TIP DÜNYASI

Sayfa başına git         Başa dön