Taksim Dayanışması, Gezi Direnişi ile ilgili 5 yıl sonra yeniden soruşturma başlatılmasına tepki gösterdi. Taksim Dayanışması bileşenlerince 3 Aralık 2018 tarihinde TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi’nde düzenlenen basın toplantısında, “Bir kez daha söylüyoruz: GEZİ ülkemizin toplumsal tarihinin en parlak ve onurlu sayfasıdır” denildi.

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi Başkanı Prof. Dr. Sinan Adıyaman, DİSK Başkanı Dr. Arzu Çerkezoğlu, KESK Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik, TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz’ın katıldığı basın toplantısında, ortak açıklamayı TMMOB Mimarlar Odası ÇED Danışma Kurulu Sekreteri Mücella Yapıcı okudu.

Mücella Yapıcı, Gezi’nin Türkiye tarihinin en parlak en onurlu sayfası olduğunu belirterek “Gezi’nin şefi, içeride veya dışarıda finansörü yoktur. Bu süreçte onlarca kişinin gözünü kaybettiği, binlerce kişinin yaralandığı, katledilenlerin faillerininse korunmuştur. Yargılanması gerekenlerin ölüm ve yaralanmalara neden olanlardır. Haklı talepler karşısında düşman yaratma, suç icat etme ve ‘darbe ve terör örgütü’ çıkarma girişimlerine tepki gösterilerek ilk günkü taleplerinin arkasındayız” dedi. 

Gezi’yi terörize etmenin toplumda karşılığı yok

Açıklamanın Taksim Dayanışması bileşenlerinin temsilcileri konuştu. Gezi direnişinde yaşamını yitiren 8 yurttaşı anarak sözlerine başlayan DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, “Gezi bu ülkedeki tek adam rejimine karşı en büyük ilk itirazdır. Gezi işçidir, emekçidir. Gezi gençliktir, asla yenilmeyecek kadar da kadındır. Gezi bu ülkenin halkıdır. Gezi’ye suç ve suçlu elbisesi giydirmenin, terörize etmenin toplumda hiçbir karşılığı yoktur. Bu ülkenin emekçileri olarak mücadele tarihimizde Gezi’ye sahip çıkıyoruz” diye konuştu. 

O gün ne söylediysek, bugün de onları söylüyoruz

KESK Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik de “Tek adam rejimi suç üretmeye çalışıyor, üzerinden 5 buçuk yıl geçmesine rağmen. Bu mantığın boş olduğunu, buradan hiçbir şey çıkmayacağını açıkça bir kez daha ifade ediyoruz” dedi. Gezi zamanında 2 günlük grev kararının arkasında olduklarını vurgulayan Bozgeyik, “O gün ne söylediysek, bugün de onları söylüyoruz. Asla geri adım atmayacağız” diye konuştu.

Gezi siyasi iktidarın tüm fütursuzluklarına karşı çıkıştır

Gezi direnişin üzerinden 5 yıl geçti ama siyasi iktidarın gezi kâbusunun bitmediğini belirten TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz da “Gezi, siyasi iktidarın tüm fütursuzluklarına karşı çıkıştır. Gezi bu ülkenin başına gelmiş en güzel şeydir. Bizler bu direnişin içinde olmaktan gurur duyuyoruz. Bu onurun kirletilmesine izin vermeyeceğiz. Gezi onların kâbusları olmaya devam etsin” ifadelerini kullandı.

Hekimler yargılandılar ve beraat ettiler; çünkü ortada suç yoktu!

TTB Merkez Konsey Başkanı Sinan Adıyaman da, “Hak arama talebi olan Gezi İsyanı boyunca hekim arkadaşlarımız halkın yanındaydı. Çünkü evrensel tıp etiğinin onlara verdiği görevler için alanlardaydı. Oradaydılar ve orada oldukları için yargılandılar. Gezi eylemlerinden sonra Ankara, İstanbul ve Hatay’da Tabip Odaları’nın yönetim kurulu üyeleri ‘görevi kötüye kullanmak’ suçlamasıyla yargılandılar ve beraat ettiler. Çünkü ortada bir suç yoktu. O zaman olduğu gibi bugün de hekimler her zaman dostlarının, yoldaşlarının ve halkın yanında olmaya devam edecekler” dedi.

Basın açıklamasının ardından CHP Milletvekilleri Ali Şeker, Gökhan Zeybek ve HDP Milletvekili Oya Ersoy da konuşma yaptılar. 

Basın açıklaması için tıklayınız.