Gazze'deki Sağlık Çalışanlarına Destek Eylemi

1051/2014
23.07.2014

TABİP ODASI BAŞKANLIĞI’NA

İsrail’in Gazze’deki saldırıları nedeniyle tüm Dünya’nın gözü önünde korkunç bir insanlık trajedisi yaşanıyor. Aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu çok sayıda ölü ve yaralı var.

Ancak biz hekimler ve sağlık çalışanları açısından en az bunun kadar önemli bir konu da İsrail saldırılarının hastaneleri ve sağlık çalışanlarını da hedef alması, hastanelerin kullanılamaz hale gelmesi, sağlık çalışanlarının hayatını kaybetmesi veya yaralanmalarıdır.

Pek çok uluslararası anlaşma ve belgeye aykırı olup savaş suçu sayılan bu duruma dikkat çekmek ve zaten son derece zor koşullarda görev yapan Gazze’deki sağlık çalışanlarına desteğimizi iletmek amacıyla 25Temmuz 2014 Cuma günü öğlen saatlerinde Türkiye genelinde hastane önlerinde açıklamalar yapma kararı almış bulunuyoruz.

Odanız bölgesinde sağlık alanındaki emek ve meslek örgütleri ile bağlantı kurarak 25 Temmuz 2014 Cuma günü ilinizde belirleyeceğiniz bir hastane önünde ortak basın açıklaması için gerekli hazırlığı yapabilmenizi dileriz. Açıklamalarda kullanabileceğiniz ortak bir basın metni yarın (24 Temmuz Perşembe) tarafınıza ulaştırılacaktır.

Etkinliklerinize dair haber ve fotoğraflarınıza web sayfamızda yer verebilmemiz için [email protected] adresine iletmenizi bekler, bu önemli konuya desteğiniz için teşekkürlerimizi sunarız.

Saygılarımızla,

Dr. Bayazıt İlhan
TTB Merkez Konseyi
Başkanı