TTB, TMMOB, DİSK, KESK Manisa Soma Ortak Eylem Programı

684/2014
14.05.2014

TABİP ODASI BAŞKANLIĞI’NA

Hepimizin acısı çok derin. Cumhuriyet tarihinin en büyük iş cinayetiyle karşı karşıyayız. İkiyüzün üzerinde maden emekçisi boğularak öldü, yüzlercesi toprak altında. Hayatını kaybeden çocuk maden işçileri olduğu haberleri geliyor. Tablo çok ağır.

Bu ülkenin hekimleri olarak yaşanan iş cinayetlerine kayıtsız kalmamız mümkün değil.

DİSK, KESK, TMMOB ve TTB olarak sürece isyanımızı dile getirebilmek için, aynı acılar bir daha yaşanmasın diye eylem ve etkinlikler kararı almış durumdayız. Ortak açıklama yazımız ekindedir.

Buna göre:

  • 14 Mayıs 2014 Çarşamba günü ülkenin dört bir yanında ve işyerlerinde düzenlenen eylemleri yaygınlaştıracak ve kitleselleştireceğiz.
  • 15 Mayıs 2014 Perşembe günü, siyah giyinip, beyaz önlüklerimizin üzerine siyah kurdeleler takarak saat 09:00’da tüm Türkiye’de tüm işyerlerinde 3 dakikalık saygı duruşu yapılarak iş bırakacak ve illerde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Müdürlükleri önüne yürüyeceğiz.
  • 15 Mayıs 2014 Perşembe günü tüm halkımızı siyah giyinmeye, siyah kurdeleler takmaya, evinin, işyerinin balkonuna, aracına siyah bezler asmaya çağırıyoruz.

Meslektaşlarımıza ve sağlık çalışanlarına duyurmanızı, bölgenizdeki emek ve meslek örgütleri ile temasa geçerek eylem ve etkinlik programını düzenlemenizi diler duyarlılığınız için teşekkürlerimizi sunarız.

Saygılarımızla,

Dr. Bayazıt İlhan
TTB Merkez Konseyi
Genel Sekreteri