Uşak Tabip Odası

17 Nisan Çarşamba Günü saat 09:00'da 

Uşak Devlet Hastanesi'nde

 DR. ERSİN ARSLAN'I ANMA ETKİNLİGİ yapıldı.

(17 Mart Dr. Ersin ASLAN ile ilgili Basın Açıklaması)

BUGÜN 17 NİSAN 2013

DR. ERSİN ARSLAN'IN ÖLÜM YILDÖNÜMÜNDE;

 SAĞLIKTA ŞİDDETE KARŞI,

G(ö)REVDEYİZ

Tam bir yıl oluyor.

Dr. Ersin Arslan Gaziantep’de bir hasta yakını tarafından bıçaklanarak katledildi. Aradan bir yıl geçti, ancak sağlık çalışanları her gün ülkenin dört bir yanında şiddet görmeye devam ediyor. Son bir yıl içinde genç bir sağlık emekçisi Dr. Melike ERDEM sisteme isyanını kendi canıyla ödedi. Diyarbakır Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde Yoğun Bakım Hemşiresi Rabia Önal öldüresiye dövüldü. Kaymakamın dövdüğü doktor, Hastane Müdürü’nün kovaladığı sağlık çalışanı, Emniyet güçleri ve Başhekimlerin saldırısı, Hasta ve Hasta yakınlarının yerlerde tekmelediği hamile doktor…

Bunlar bildiklerimizden sadece bir kaçı…

Eğitim sürecinden başlayarak çok çalıştığımız zor şartlarda hizmet vermeye gayret ettiğimiz hasta ve hasta yakınlarından şiddet görmeyi kabul edemiyoruz.

Hasta-hasta yakınları ile sağlık çalışanlarını karşı karşıya getiren 184 SABİM şikayet hattı, hekimi ve hastayı mağdur eden performans sistemi, poliklinikler önünde gerginlik yaratan hasta önceliği ve MHRS (Randevu) sistemi, sadece hasta haklarının olduğu sağlık çalışanlarının hiç hakkı olmadığı izlenimi veren hasta hakları çalışmaları devam ettiği sürece şiddete eğilim kaçınılmaz bir sonuç olmaya devam edecektir.

En az hasta hakları kadar hekim ve sağlık çalışanlarının da  haklarının korunması, şiddet sebeplerinin gözden geçirilmesi, bu soruna kalıcı çözümler üretilerek önlemler alınması gerekmektedir.

Bu konuda hastane yönetimlerinin yanımızda olması, yerel ve genel medyanın üzerine düşenin fazlasını yapması gerektiğine inanıyoruz.

Zor koşullara rağmen amacı onurlu, saygın ve etkin sağlık hizmeti vermek olan sağlık çalışanlarının emeklerine saygı duyulmasını, isteklerine kulak verilmesini istiyoruz.

Bu etkinlik için bize destek veren Meslektaşlarımıza, Sivil Toplum Örgütü Başkanlarına ve Üyelerine ve Tüm Sağlık Çalışanlarına teşekkür eder, çalışmalarında başarılar dileriz.

17.04.201

Saygılarımla

Dr. Adnan MEMİŞ
Uşak Tabip Odası Başkanı