TTB 62. Büyük Kongresi tamamlandı

altTürk Tabipleri Birliği’nin 62. Büyük Kongresi 30 Haziran-1 Temmuz tarihlerinde Ankara’da gerçekleştirildi. Kongreye CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, çok sayıda CHP’li milletvekili, siyasi partilerin, sendikaların ve meslek örgütlerinin başkan ve yöneticileri katıldı.  Kongrede Pazar günü gerçekleştirilen seçimleri Etkin Demokratik TTB Grubu’nun listesi kazandı.

TTB 62. Büyük Kongresi 30 Haziran Cumartesi sabahı Devlet Su İşleri’nin Konferans Salonu’nda başladı. Divan Seçimi’nin ardından TTB Merkez Konseyi Başkanı Dr. Eriş Bilaloğlu’nun açış konuşmasına geçildi. Bilaloğlu’nun ardından, konuklar kongreye başarı dileklerini ilettiler. TTB Genel Sekreteri Prof. Dr. Feride Aksu Tanık’ın, 2010-2012 döneminin çalışmalarını aktardığı Çalışma Raporu sunumunun ardından, delegelerin konuşmalarına ve daha sonra Merkez Konsey Çalışma, Mali ve Denetleme Raporları’nın oylanmasına geçildi. Karar önerilerinin görüşülmesinin ardından kongrenin ilk günkü bölümü sona erdi.

Bir hasta yakını tarafından öldürülen Dr. Ersin Arslan’ın anıldığı kongrede, tutuklu tıp fakültesi öğrencilerine, tutuklu sağlık emekçilerine selam gönderildi. Suriye ile ilişkilerin gerildiği şu dönemde “savaşa hayır” mesajı verildi.

Kongrenin seçimlere ayrılan ikinci günü ise Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Morfoloji Kantini’nde gerçekleştirildi. Seçimlerde 3 liste yarıştı. Etkin Demokratik TTB, Hekim Güçbirliği ve Türkiye Hekim Platformu gruplarının yarıştığı seçimleri Etkin Demokratik TTB Grubu’nun listesi kazandı. 

Dr. Eriş Bilaloğlu"nun konuşması için...

Dr. Feride Aksu Tanık"ın sunumu için...

Fotoğraflar için...