'Bursa Şehir Hastanesi'nin temel atma töreni seçim şovudur'

Bursa Şehir Hastanesi’nin temeli, Bursa Tabip Odası’nın ve ilgili kurumların bütün itiraz ve uyarılarına karşın, 9 Mayıs 2015 Cumartesi günü atıldı. Temel atma töreni Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ve Bursa’dan milletvekili adayı olan Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu tarafından gerçekleştirildi. Bursa Tabip Odası, temel atma törenini seçim şovu olarak değerlendirdi.

“Kamu-Özel Ortaklığı” yöntemiyle yapılması planlanan Bursa Şehir Hastanesi için daha önce belirlenen Samanlı’daki yerin yargı yoluyla iptal edilmesinin ardından, Hükümet Doğanköy’de yeni bir yer belirledi. Bursa Tabip Odası, Doğanköy’deki yerin seçiminin de teknik ve hukuksal olarak yanlış olduğunu, yargı süreci ve itirazlar halen sürdüğünü açıkladı.

Temel atma töreni öncesinde bir basın toplantısı düzenleyen Bursa Tabip Odası, Kamu-Özel Ortaklığı yöntemi ile yapılması planlanan şehir hastaneleri projesinin, gerek yer seçimi, gerek maliyet açısından taşıdığı sorunlara dikkat çekti.

Bursa Tabip Odası, Bursa Şehir Hastanesi ile ilgili olarak şu uyarılarda bulundu:

-    Yer seçimi yanlıştır: İtilaflı bir araziye, yaklaşan seçim nedeniyle apar topar temel atılmaktadır. 

-    Kamu hastaneleri vatandaşın kolay ulaşabileceği noktalara yapılmalıdır. Vatandaşların şehrin dışında Doğanköy’deki bir hastaneye ulaşmaları güçtür ve ekonomik değildir. Özellikle acil durumlarda vatandaşın ulaşabilmesi imkansızdır. Açıkçası acil hastalar yolda ölebilir. 

-    Şehir Hastanelerinin finansman yöntemi yanlıştır. İhalelerin Kamu-Özel Ortaklığının üstü kapalı yöntemleriyle yapılması ciddi zararlar doğuracaktır. 

-    Şehir içindeki kamu hastanelerinin şehir dışına çıkarılması, şehir merkezlerinin özel hastanelere terki anlamındadır. 

“Buraya hastane yapılamayacak”

Yapılan açıklamada, ortada yargı kararları varken ihtilaflı bir araziye hastane temeli atılmasının yaklaşan seçimlere yönelik bir şov olduğu belirtilerek, “Buraya hastane yapılamayacak. Bursa Tabip Odası ve ilgili Akademik Odalar olarak konunun takipçisi olacağız” denildi.

Açıklamada, Bursa Tabip Odası Bursa’ya modern hastaneler yapılmasına karşı olmadığı da vurgulanarak,  “Bizim istediğimiz, bilimin gereklerine uygun biçimde, kente ve çevreye saygılı, kamu yararını gözeten ve mevcut hastanelerin korunarak yeni yatırımların yapılmasıdır. Bakanlığın uygulamalarına karşı çıkmamız “ayak bağı” olmaya çalışmamamızdan değil, insanlığımızın, hekimliğimizin, kamu kurumu niteliğinde meslek örgütü olmamızın ve kamu yararını gözetiyor olmamızın gereğidir” denildi.

Açıklamanın tam metni için…

Maliyetle ilgili sorular Sağlık Bakanı’nı rahatsız etti

Bursa Tabip Odası’nın konunun maliyetine dikkat çeken açıklamaları, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nu rahatsız etti. Mehmet Müezzinoğlu, Olay TV’de katıldığı programda, “Bir tane hastane yapmışlar da o hastanenin nasıl yönetildiğini biliyorlar mı ki, fikir beyan ediyorlar?" diye konuştu.

Müezzinoğlu, kamu-özel ortaklığı yöntemiyle yapılan şehir hastanelerinin dünyanın yarısının peşinden koştuğu bir model olduğunu savunarak, “Hangi vizyonla ekonomik olmadığını söylüyorlar? Mesleki eleştirilerin başımızın üzerinde yeri var. Ama şehir hastanelerinin finansmanını, bu işi bilenlere bıraksınlar. 30 yılı aşan meslek hayatımda Türk Tabipleri Birliği'nin hekimlerle ilgili bir tane projesi ortaya koyduğunu duymadım. O yüzden herkes işine baksın" diye konuştu.

Sağlık Bakanı’nın açıklamaları için…

Bakan asıl sorularımıza cevap versin

Bursa Tabip Odası Başkanı Dr. Ertuğrul Aydın, Sağlık Bakanı Müezzinoğlu’nun açıklamalarıyla ilgili olarak yaptığı değerlendirmede, “Sağlık Bakanı, basın açıklamamızda sorduğumuz asıl sorulara maalesef cevap vermemiştir. Şehir hastanesinin ihalesinin kime yapıldığı, üstelik 600-650 milyonluk bir projenin sonucunda kira bedelinin ne olacağı bile belli değildir. Şehir merkezinde olan kamu hastanelerinin durumları ne olacaktır? Sağlık Bakanı öncelikle bu soruları yanıtlamalıdır” diye konuştu.