29 Mayıs 2015 tarihinde Samsun'da görev yaptığı hastanede uğradığı silahlı saldırı sonucu yaşamını yitiren meslektaşımız Dr. Kamil Furtun’u, aramızdan ayrılışının dördüncü yılında sevgi ve özlemle anıyoruz.

Dr. Kamil Furtun’u anma amacıyla Samsun Tabip Odası’nca düzenlenen anma programı, bugün saat 11.30’da Furtun’un Samsun Asri Mezarlığı’ndaki mezarı başında düzenlenen etkinlikle başladı. Saat 12.30’da ise Dr. Kamil Furtun Göğüs Hastalıkları Hastanesi bahçesinde anma töreni ve basın açıklaması gerçekleştirildi.

Basın açıklamasını okuyan Samsun Tabip Odası Başkanı Dr. Murat Erkan, sağlıkta şiddetin geldiği noktada artık sağlık kurumlarının, ASM’lerin, hastanelerin hayati tehdit içeren yerler haline geldiğini belirterek, bu ortamın sorumlusu olanların ise söz söylemekten öteye geçemediklerini kaydetti. Sağlıkta Dönüşüm Sistemi’nin artık tıkandığını, hizmet alan ve sunanlar için artık işin içinden çıkılmaz bir hal aldığını belirten Erkan, “Günde altı bin hastanın girip çıktığı bir hastane, beş-on dakikada randevu veren bir sistem ve bunda ısrar eden bir anlayış çözüm değil şiddet üretmektedir. Kamu sağlık hizmetlerinin popülist bir anlayışla yürütüldüğü bu düzenin peşine olsa olsa dün  de olduğu gibi yine şiddet gelecektir” diye konuştu.

Erkan, sağlıkta şiddetin önlenmesine yönelik olarak TTB tarafından hazırlanmış olan yasa tasarısının bir an önce yasalaşması, hastane güvenlik sistemlerinin TTB ve tabip odalarının görüşleri alınarak yeni baştan oluşturulması, en üst düzeyden başlanarak, her alanda şiddet dilinin terk edilmesi ve sağlık çalışanlarına bugüne kadar yapıldığının aksine hak ettikleri pozitif ayrımcılığın uygulanması gerektiğini söyledi.

Anma etkinliklerine Dr. Kamil Furtun’un eşi Funda Furtun ile Samsun Tabip Odası yöneticilerinin yanı sıra çok sayıda hekim ve sağlık çalışanı katıldı.