Türk Tabipleri Birliği (TTB), COVID-19 pandemisi devam etmesine karşın önlemlerin tamamen kaldırılması üzerine 14 Aralık 2022 günü Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Türk Hava Yolları, Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları, Türkiye Otobüsçüler Federasyonu, Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu ile tabip odalarına birer yazı gönderdi.

İki buçuk yıldır 300 bine yakın insan yaşamını yitirmesine ve milyonlarca insan olumsuz etkilenmesine karşın hiçbir zaman yeterli düzeyde alınmayan önlemlerin tamamen kaldırıldığı belirtilen yazıda; COVID-19 pandemisi ile pandemiye bağlı hastalanmalar ve ölümlerin sürdüğüne dikkat çekildi.

Kış aylarında COVID-19, influenza, RSV gibi solunum yolu hastalıklarında belirgin bir artış olduğu ifade edilen yazıda, “İnsanların toplu şekilde yolculuk yaptığı taşıtlarda yapılacak basit düzenlemelerin yolcuların ve tüm toplumun sağlığına etkisi olumlu olacaktır. Taşıtlarda maske kullanmaya teşvik, ücretsiz maske gibi uygulamalarla bulaşıcı hastalıkların yayılımını engelleme konusunda katkılarınızı bekleriz” denildi.

Yazılan yazının tamamı için tıklayın.