Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi, 3. Havalimanı inşaatında çalışan ve kötü çalışma koşullarını protesto eden işçilerin gözaltına alınmalarının ardından, gözaltıları protesto eden kesimlerin de hükümetin hedefi haline gelmesine tepki gösterdi. 

TTB Merkez Konseyi, bugün (16 Eylül 2018) de bir açıklama yaparak, inşaat alanındaki duruma ilişkin bilgi ve tespitleri aktardı. Bakanlığın şu ana kadar iş kazalarında yaşamını kaybeden işçi sayısını 27 olarak açıklamasına karşın, 300-400 işçinin öldüğünün iddia edildiğine dikkat çekilen açıklamada, Hükümet'ten havalimanı inşaatındaki iş koşullarına, işçilerin durumuna ve yaşamını kaybeden işçilerin sayısısına ilişkin sorulara ivedilikle yanıt vermesi istendi. 

TTB Merkez Konseyi ayrıca, Haziran ayında gerçekleştirilen Ulusal İş Sağlığı Konsey toplantısında da gündeme getirilen; Ulusal İş Sağlığı ve Güvenliği Konseyi’nden bir heyetin inşaat alanını gezmesi talebinin kabul edilmesini ve ilgili meslek birliklerinin inşaat alanı ile işçilerin çalışma koşullarını görmelerine ve işçi sağlığı önlemlerinin hangi düzeyde alındığını tespit etmelerine olanak verilmesini istedi.

Basın açıklaması için tıklayınız.