Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi Genel Sekreteri Dr. Bülent Nazım Yılmaz, TTB Merkez Konseyi üyesi Dr. Ayfer Horasan ve TTB Hukuk bürosundan Avukat Mustafa Güler’den oluşan heyet, geçtiğimiz günlerde (14 Haziran)  4 kişinin ölümü ile sonuçlanan ve Suruç Devlet Hastanesi’nde yaşanan olaylarla ilgili Şanlıurfa ve Suruç’ta, incelemelerde bulundu.

22 Haziran Cuma günü gerçekleştirilen ziyaret ve görüşmelere,  Şanlıurfa Tabip Odası Başkanı Dr. Ömer Melik ve Genel Sekreteri Dr. Osman Yüksekyayla da eşlik etti.

Heyet ilk olarak Şanlıurfa İl Sağlık Müdürü Dr. Himmet Durgut’u ziyaret etti. Dr. Durgut, Suruç Devlet Hastanesi’nde 14 Haziran günü yaşanan olaylar ve yaralılara yapılan müdahalelere yönelik bilgi verdi.

Ardından Suruç Devlet Hastanesi’ne geçen heyet, olay günü hastanede görev yapan hekimlerle görüştü, hastane acil servisinde incelemelerde bulundu. Yaralılara müdahale ederken meslek yaşamlarının en zorlu gününü yaşadıklarını belirten hekimler, o kaos ortamında yaşamlarını yitirmemelerine ya da yaralanmamalarına hala inanamadıklarını dile getirdiler.

TTB Heyeti Suruç ziyaretinin ardından Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin ile görüştü. Vali Erin, olayların saat 15.55’de başladığını ve kendisinin yaklaşık 45 dakika içerisinde Suruç Devlet Hastanesi’ne ulaştığını belirtti. Hastaneye gittiği andan itibaren hastane içinde herhangi bir olay yaşanmadığını ifade eden Vali Erin , ancak kendileri ulaşıncaya kadar geçen olayları bilmediğini dile getirdi.

Vali Erin, olayların soruşturulduğunu, soruşturmayı Şanlıurfa Başsavcısı ile birlikte 3 savcının yürüttüğünü ifade etti. Vali Erin, sivil toplum örgütlerinin sorumluluk içinde davranmalarını beklediklerini görüşlerine ekledi.

TTB Heyeti, Suruç’ta gerçekleşen katliam ile ilgili olarak Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin’e ana hatlarıyla şu görüşleri iletmiştir:

TTB Merkez Konseyi Suruç’ta yaşanan olayları derin bir kaygıyla izlemiştir. TTB Merkez Konseyi olarak yaşamını yitirenlerin ailelerine başsağlığı diliyor ve acılarını paylaşıyoruz.

Yaşanan olayların biran önce açığa çıkarılmasını talep ediyoruz.

TTB Merkez Konseyi olarak olayın başından bu güne kadar büyük bir sorumluluk duygusuyla sağduyu çağrısı yaptık. Aynı zamanda hastanenin güvenliğinin, hekimlerin, tüm sağlık çalışanlarının ve hastaların can güvenliğinin sağlanmasını ve yaralıların tedavilerinin biran önce gerçekleştirilmesi yönündeki engel ve tehditlerin ortadan kaldırılmasını talep ettik. Bugün de bu taleplerimizi yineliyoruz.

TTB Merkez Konseyi olarak çatışmalı ortamlar da dahil olmak üzere hekimlik değerlerinin ve toplumun yaşam hakkının korunmasının başlıca görevlerimizden olduğunu bir kez daha hatırlatıyoruz.

14 Haziran günü Suruç Devlet Hastanesi’nde görev yapan hekim ve sağlık çalışanlarının çalışma koşullarının düzeltilmesine ve güvenliklerinin sağlanmasına yönelik taleplerin ivedilikle karşılanmasını istiyoruz.

TTB Heyeti son olarak Şanlıurfa Tabip Odası Yönetim Kurulu ve hekimlerle görüşerek temaslarını  tamamladı.