Türk Tabipleri Birliği’nin (TTB) 1966-1984 yılları arasında Merkez Konseyi Başkanı olan ve 31 Mayıs 2024 günü tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitiren Dr. Erdal Atabek, 2 Haziran 2024 günü toprağa verildi.

Dr. Erdal Atabek için ilk tören 1966 yılından bu yana yazarı olduğu Cumhuriyet gazetesinde yapıldı. Törene Atabek’in ailesi ve yakınlarının yanı sıra sağlık ve medya camialarından, emek-meslek örgütlerinden çok sayıda kişi katıldı.

TTB Merkez Konseyi Genel Sekreteri Dr. Vedat Bulut törende yaptığı konuşmada; Atabek’in sadece 18 yıllık Merkez Konseyi başkanlığı süresinde değil, sonraki yıllarda da TTB’ye çok büyük emek verdiğini söyledi. Türkiye’de pek çok hekimin gençlik yıllarından itibaren Erdal hocasının yazılarını okuduğunu belirten Bulut, “Erdal Atabek’in sözlerinin ne kadar önemli olduğu her geçen yıl ortaya çıktı. Sağlık Bakanı onun uyarılarını dikkate alsaydı; bu kadar hasta ve poliklinik olmaz, pandemide bu kadar kişi yaşamını yitirmezdi” dedi.

Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Mine Esen ve Cumhuriyet Vakfı Başkanı Mehmet Alev Coşkun; Atabek’in gazeteye yarım asırdan uzun bir süre katkı verdiğini, gençlik yıllarından son günlerine kadar üretmekten hiç vazgeçmediğini ve her daim cumhuriyet devrimlerinin, aydınlanma fikrinin, insan haklarının, sağlık hakkının ve iyi hekimliğin yılmaz savunucusu olduğunu belirttiler.

Dr. Erdal Atabek’in eşi Huri Meryem Atabek “Her zaman insanlığın, barışın, emeğin yanındaydı. Hayatını, tüm mücadelelerinin bedelini ödeyerek yaşadı. Kitapları ve tüm yaptıkları bunun tanığıdır” derken; kız kardeşi Güngör Atabek, ağabeyinin 90 yıl boyunca sırtını yasladığı bir dağ gibi olduğunu söyledi. Kızı Can Canko ve torunu Ege Can Canko da Atabek’ten haksızlığa karış cesur duruşu, örgütlenmenin önemini ve mücadele azmini öğrendiklerini dile getirdiler.

Tören sırasında Atabek için hazırlanan özel deftere de mesajlar yazıldı.

Cumhuriyet gazetesindeki törenin ardından Şişli Camii’nde bir cenaze töreni düzenlendi. Atabek, vasiyeti üzerine Silivri’deki Çanta Köyü mezarlığına defnedildi.