Prof.Dr.Onur Hamzaoğlu Duruşması hk. ACELE ve GÜNLÜDÜR!

1693/2012
13.12.2012

TABİP ODASI BAŞKANLIĞI’NA

Bildiğiniz gibi Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu, uzun yıllardır Kocaeli Dilovası Endüstri Bölgesinde endüstriyel kirliliğin çevre ve insan sağlığına olan etkilerini yaptığı bilimsel araştırmalarla Türkiye gündemine taşımış saygın bir bilim insanıdır.

Yine bildiğiniz gibi Prof.Dr. Onur Hamzaoğlu araştırma sonuçlarını yeni bir organize sanayi bölgesi yapımı öncesinde kamuoyu ile paylaştığı için Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı tarafından hakarete uğramış, açtığı davayı kazanmıştır. Ancak ne yazik ki bu süreçte Kocaeli Üniversitesi Etik Kurulu Prof.Dr. Onur Hamzaoğlu’nun araştırma sonuçlarını kamuoyu ile paylaşmasını etik kusur olarak değerlendirmiştir. Oysa hem Türkiye’nin saygın etikçilerinden Prof.Dr.Harun Tepe, Prof.Dr.Betül Çotuksöken, Prof.Dr.İoanna Kuçuradi’nin verdiği rapor hem de Türkiye Biyoetik Derneği’nin hazırladığı değerlendirme raporu Prof.Dr. Hamzaoğlu’nun toplumsal sorumluluğunu yerine getirdiğini belirtmektedir. Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu Türkiye Biyoetik Derneği’nin Türkiye Biyoetik Derneği Araştırma Etiği Ödülüne layık görülmüştür. Bu kez Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu etik tarihine kara bir leke olarak geçen Kocaeli Üniversitesi Etik Kurulu raporunu mahkemeye vermiştir.

Bu dava bilim insanlarının toplumsal sorumluluklarını yerine getirmelerinde bir tehdit unsuru içeren bu tür yaklaşımların engellenmesi açısından yaşamsal önem taşımaktadır. 19 Aralık 2012 Çarşamba günü Saat:14.00'de Kuruçeşme Kocaeli İdare Mahkemesi'nde yapılacak olan duruşmaya sizleri bilim etiğinin yanında yer almaya bilim insanlarının toplumsal sorumluluklarını yerine getirmeleri konusunda dayanışmaya çağırıyoruz.

Saygılarımızla,

Dr. Bayazıt İlhan
TTB Merkez Konseyi
Genel Sekreteri

 

Bilgi için;

İdare Mahkemesi Adresi:  Doğan Mah. Barış Cad. No: 14 (Eski Kuçeşme Belediye Binası) Kuruçeşme-İZMİT

İstanbul yönünden gelenler için: İzmit Batı çıkışını kullanmanız uygun olur. Gişelerden çıktıktan sonra, 250 metre ileride sağ tarafta Petrol Ofisi (TEMİZEL PETROL)’nden sormanız en kolay yol.

Ankara yönünden gelenler için: Kandıra çıkışını kullanıp, kent içinden İstanbul yönüne Otoyol Batı çıkışına ulaşacaksınız. Gişelere girmeden 20 metre önce bir sapak ve Efe Tur ofisi var. Oradan sağa girip, 60-70 metre sonra karşılaşacacağınız trafik lambasından doğrudan karşıya geçmeniz gerekecek. Mahkeme binası tam karşınızda olacaktır.