Prof.Dr. Gençay Gürsoy gözaltına alındı...

ÇOK ACELEDİR!

827-2008
03.05.2008

            TABİP ODASI BAŞKANLIĞI’NA

            Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi Başkanı Prof.Dr.Gençay Gürsoy bu sabah saat 05:00’de Ankara Tabip Odası Genel Kurulu’na katılmak üzere geldiği Ankara’da kalmakta olduğu otelde gözaltına alınmıştır.

            Yetkililerin verdiği bilgiye göre, 2004 yılında Basın Kanunu’na muhalefetten açılan bir davada 4 yıldır ikamet etmekte olduğu İstanbul’da bulunamaması üzerine, ifadesi alınmak üzere hakkında gıyabi tutuklama kararı Beyoğlu Cumhuriyet Savcılığı’nca çıkartılmış ve Ankara’da gözaltına alınmıştır. Verilen bilgiye göre, ifadesi alındıktan sonra serbest bırakılacağı söylenmektedir.

            Konuyla ilgili doğrudan sorumlu olarak gördüğümüz Adalet Bakanı, İçişleri Bakanı, Sağlık Bakanı başta olmak üzere yetkililerle temasa geçerek demokrasi ayıbı olan bu durumun bir an önce düzeltilmesi yolunda görüşmelere başlanmıştır.

Ayrıca 1 Mayıs günü İstanbul Şişli Etfal Hastanesi’nde Emniyet kuvvetlerinin hastaların da bulunduğu ortamda gaz bombası kullanması üzerine İstanbul Valisi ve Emniyet Müdürü hakkında 2 Mayıs 2008 günü yapmış olduğumuz suç duyurusunu takiben böyle bir olayın yaşanmış olmasını anlamlı bulduğumuzu belirtiriz.

Ülkemizin en önemli meslek/demokratik kitle örgütlerinden olan Türk Tabipleri Birliği’nin Başkanına yönelik bu muameleyi kabul etmediğimizi, bizlere bu demokrasi utancını yaşatanlardan sorulacak bir hesabımızın olduğunun bilinmesini isteriz.

            Gelişmeler odalarımızla sürekli paylaşılacaktır. Ayrıca odalarımızın da tepkilerini iletecekleri gerekli faks numaraları aşağıdadır.

            Bilgilerinize sunar, çalışmalarınızda başarılar dileriz.

Saygılarımızla,
TTB Merkez Konseyi a.
Dr.Altan Ayaz
Genel Sekreter

 
Faks Numaraları

Adalet Bakanlığı:0 312 414 62 26

İçişleri Bakanlığı:0 312 418 17 95

Sağlık Bakanlığı:0 312 431 48 79