Soru hatalıysa herkes için hatalıdır!

TUS sorularının hatalı olduğuna ilişkin iddiaların doğru olduğu anlaşıldığında, o sınava giren herkese bunun uygulanması gerekir.

Son zamanlarda kimi TUS sorularının yanlışlığı mahkeme kararı ile kanıtlanmasına karşın bunun ÖSYM tarafından sadece o davaların davacılarına uygulandığına ilişkin bilgiler paylaşılmaktadır.

Bu konuyla ilgili olarak ÖSYM’ye yazı yazılmıştır. Yazıda özetle; soruların yanlışlığı anlaşıldığında puan hesaplarının söz konusu sınava katılan bütün adaylar için yeniden yapılması gerektiği açıklanmış; uygulamanın bu yönde yapılması ve nasıl uygulandığının duyurulması gerektiği ifade edilmiştir.

Yazımızın gönderilmesinden sonra, ÖSYM tarafından bugün (26.12.2014) öğleden sonra yayınlanan açıklamada, hatalı olduğuna karar verilen soruları bütün adayların doğru işaretlediği kabul edilerek yeniden puan hesaplaması yapıldığı ve adaylara 31 Aralık'a kadar yeniden tercih hakkı tanındığı ifade edilmiştir.

Açıklamaya buradan erişebilirsiniz: http://www.osym.gov.tr/belge/1-23214/2013-tus-sonbahar-donemi-sinavina-iliskin-yargi-kararin-.html

ÖSYM’ye gönderilen yazı