Sağlık Bakanı'na hekimlerden Mektup Var

İNSANCA HEKİMLİK

Birkaç gündür Sağlık Bakanlığı yine toplum mühendisliğine soyundu ve basılı ve görsel medyada sürekli olarak Aile Sağlığı Merkezleri sabah sekiz akşam sekiz günde 12 saat çalışacak, hafta sonları da açık olacak diyerek halkımız üzerinde çok tehlikeli bir algı oluşturuyor. Nitekim bu çirkin propaganda sonuçlarını vermeye başladı. 2 gün önce Burdur’da bir hasta yakını öğlen 12 yi 10 geçe gittiği TSM kapalı olunca; “Bu saatte kapalı mı olur” diyerek pompalı tüfekle havaya ateş açmaya başladı, içeri girerek çalışanları tehdit ederek alıkoydu. Güvenlik güçlerinin olaya müdahalesi ile sonuçlandı. Tek tesellimiz kimseye bir şey olmaması. Sayın Bakanı bir kez daha uyarıyoruz Siyasi Kaygılarla oynanan bu çirkin oyunu bir an önce sonlandırın. Aksi halde burnu kanayan her Aile Hekiminin sorumlusu siz olacaksınız.

Kadirşinas halkımıza ve Sayın Müezzinoğlu’na soruyoruz;

Hangi meslek grubu günde 12 saat ve (şimdilik) haftada 6 gün çalışıyor?

Acil hasta olduğunda Acil Servisler yok mu?

Mesai bittikten sonra, bankaya, vergi dairesine, okula, valiliğe, elektrik idaresine, su parası ödemeye, adliyeye, pasaport almaya gidebiliyor musunuz?

Parasını ödediğiniz halde arabanızı servise götürebiliyor musunuz?

Bu kurumlar haftanın 6 günü 12 saat çalışıyor mu?

Türkiye’de günde 12 saat hem de haftada 6 gün çalışan başka bir kurum veya meslek grubu var mı?

Bu eğitime yıllarını vermiş, Evinizin çalışan annesi-babası ya da gözünüzün nuru evladınız her gün sabah sekizde evden çıkıp akşam sekizde eve gelsin ister misiniz?

Bize mevcut Aileleriniz terk edin yeni aileleriniz hastalarınız olacak demeye hakkınız var mı Sayın Bakan?

Sayın Bakan politik çıkarlarınız için sağlık ve hekimler üzerinden prim yapma alışkanlığınızdan vazgeçin artık. Popülizm adına bir meslek grubunu bu kadar yormaya, yıpratmaya, hedef göstermeye hakkınız yok. Farkında mısınız, siz politikacılar konuştukça sağlıkçılara yönelik şiddet artmaktadır. Gün geçmiyor ki bir şiddet haberi almayalım.

Sayın Bakan buna gerekçe olarak; vatandaş saat 4 den sonra tansiyonunu nerede ölçtürecek, başı ağrıyan nereye gidecek diyor. Sayın Bakan siz bir doktorsunuz Dünya Sağlık Örgütü Tarafından Tanımlanan Acil Durumlar sınıflamasını bilmeniz gerekir diyoruz. “İlk planda haftanın 6 günü 12 saat, sabah 8 akşam 8, vatandaşımız aile hekimini veya nöbetçi aile hekimini karşısında görebilecek. Bu sistem acillerdeki yoğunluğu da azaltacak” diyor. Yanlış söylüyorsunuz Aile Hekimleri sadece kendilerine kayıtlı hastalara hizmet vermekle görevlidir. ASM de olsa dahi diğer doktorların hastasına bakamaz. Biz 1. Basamak Hekimleri yıllardır, 2. Basamak birimleri olan, ayrı bir eğitim ve tecrübe gerektiren Acil Servislerdeki sorunun çözümünün, acil servis ve yetişmiş acil tıp doktorlarının sayısının artırılması ve çalışma koşullarının iyileştirilmesi olduğunu haykırıyoruz. 70 milyon nüfuslu bir ülkede acillere yılda 90 milyon başvuru olmasının sorun olduğunu söylüyoruz. Halkı bilinçlendirmek gerektiğini söylüyoruz. Bunları yapmak yerine, yanağınıza tokat atana öbür yanağınızı da dönün demeye hakkınız var mı Sayın Müezzinoğlu. Hükümetin Sağlık Bakanı olarak sizin göreviniz ihtiyaç duyulan acil servislerin sayılarını, acil serviste çalışacak hekim ve sağlık çalışanlarının sayısını artırmak, çalışma koşullarını iyileştirmektir. İşi aile hekimlerine ihale ederek bunun içinden çıkamazsınız. Çekin ellerinizi artık üzerimizden. Yeter her gün değişen mevzuattan, her gün sırtımıza yüklenen angarya görevlerden bıktık artık. Siyasi malzemeniz olmak istemiyoruz. Oy toplamak için bizi kullanmaktan vazgeçin?

Bütün dünya çalışma saatlerini günde 7,5 saate indirmeye çalışırken siz bize düşman mısınız?

TÜRK TABİPLERİ BİRLİĞİ
AİLE HEKİMLİĞİ KOLU