Abdullah Cömert davasına destek

Hatay’da polis tarafından katledilen Abdullah Cömert’in 4 Kasım 2014’de Balıkesir’de başlayan davası 3 Şubat 2015'e ertelendi. Duruşmaya Cömert ailesinin yanı sıra Gezi Parkı eylemleri sırasında yaşamını yitirenlerin yakınları, meslek örgütü ve sendikaların temsilcileri ve milletvekilleri katıldı. Duruşmaya destek verenler arasında TTB Merkez Konseyi üyesi Dr. Hüseyin Demirdizen de yer aldı.

İlk davaya sanık polis Ahmet Kuş katılmazken, meslek örgütü ve sendika temsilcileri tarafından basın açıklamasında, sanık polisin duruşmaya getirilmemesi protesto edildi. Açıklamada, duruşmanın Hatay’dan Balıkesir’e alınmasının adil yargılanma hakkını engellediği, “güvenlik gerekçesiyle” yapılan bu değişikliğe karşın, sanık polisin yine “güvenlik gerekçesiyle” Balıkesir’deki davaya da getirilmemesine tepki gösterildi.

Yargılama sırasında mahkemenin pek çok hukuk kuralını görmezden geldiğine dikkat çekilen açıklamada, adil yargılanma hakkının koşulsuz yerine getirilmesi istenirken, “Sürecin takipçisiyiz. Olayın sorumlularının hukuk ve mahkemeler karşısında hak ettikleri cezayı almalarını bekliyoruz”  denildi.