Dr. Dilek Tucer'e Tabip Odalarından Destek

Edirne Valiliği tarafından, mesleği ve hekimlik uygulamaları ile ilgili açıklama yaptı diye geçtiğimiz günlerde görevden alınan Uzm. Dr. Dilek Tucer'e destek vermek amacıyla Ege ve Marmara Tabip Odaları eş zamanlı olarak 19 Eylül 2014 tarihinde basın açıklamaları yaptılar.

 

ORTAK BASIN AÇIKLAMASI

19 Eylül 2014

 

Çernobil kanser yapmadı mı?

Ergene nehri zehir saçmıyor mu?

Edirne Valiliği tarafından, mesleği ve hekimlik uygulamaları ile ilgili açıklama yaptı diye geçtiğimiz günlerde görevden alınan Uzm. Dr. Dilek Tucer'in yanındayız.

Halkın sağlığını ilgilendiren aynı açıklamaya bizler de imzamızı atıyoruz. Biz hekimler ve meslek odalarımız mesleğimizin bize verdiği kamusal sorumluluk gereği, insanların önce hastalanmamasını sağlayan ve bunun için her türlü koruyucu ve önleyici tedbirleri alan meslek grubuyuz.

Her türlü  kanser olgusunda genetik yatkınlık ile birlikte çevresel olumsuz faktörlerin ne kadar etkili olduğu tartışılmaz bir bilimsel gerçek iken; meslektaşımız Dr. Dilek Tucer'in Ergene nehri zehir akıyor ve Ergene nehrinden sulanan arazilerden yenen pirinçler mide barsak kanser vakalarını arttırıyor açıklaması nasıl bir suç unsuru içeriyor?

Ergene nehri zehir saçmıyor mu?

Sayın Edirne Valiliği; büyük olasılıkla konuya dair açıklamayı ve cümleleri okumadan yüksek makamlardan aldığı talimatla,  Bakanlık soruşturmacı müfettişlerini bile beklemeden nasıl böyle bir tasarruf da bulunabilir.

Sayın meslektaşımızın ilgili açıklaması Edirne Kamu Hastaneleri Birliği sekreterliğinin düzenlediği periyodik ve halka yönelik bilgilendirme toplantısında yapılmıştır. Söz konusu açıklama sadece Ergene nehrinin zehir aktığından ve yenen pirinçlerin insan sağlığına zararlarından bahsedilmemiştir. Kanserin yaygınlaşması, çevre kirliliği, tedavi olmak arzusuyla tüketilen otların zararları, büyük umutlarla insanların bel bağladığı umut tacirleri gibi halkın sağlığını ilgilendiren çok değerli başka konuları da içermektedir. Bu şekilde halkta bir duyarlılık yaratmaya çalıştığı çok açıktır.

Açıklama bilimsel mesleki gözlem ve projeksiyonlara dayalı son derece doğru bir açıklamadır.

Bizler aşağıda imzaları bulunan Ege ve Marmara Bölgesi Tabip Odaları olarak meslektaşımız Dr. Dilek Tucer'e yapılan bu yasa dışı hukuk dışı uygulamayı kınıyoruz.

Edirne Valiliğine ve Sağlık Bakanlığına hekimliğime dokunma diyoruz.

En kısa zamanda Edirne'ye giderek meslektaşımız ile yan yana gelip birlikte duracağımızı kamuoyu ve halkımız ile paylaşıyoruz.

AYDIN TABİP ODASI

BALIKESİR TABİP ODASI

BURSA TABİP ODASI

ÇANAKKALE TABİP ODASI

ÇANAKKALE SES ŞUBESİ

DENİZLİ TABİP ODASI

İSTANBUL TABİP ODASI

İZMİR TABİP ODASI

KIRKLARELİ TABİP ODASI

KOCAELİ TABİP ODASI

MUĞLA TABİP ODASI

MANİSA TABİP ODASI

TEKİRDAĞ TABİP ODASI