Hrant Dink Ödülü Dr. Şebnem Korur Fincancı'ya Verildi

2009 yılından bu yana verilen Uluslararası Hrant Dink Ödülü'nün bu yılki sahibi Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) Başkanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı ve Barış Aktivisti Angie Zelter oldu.

TİHV Başkanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı ve Barış Aktivisti Angie Zelter, 15 Eylül 2014 tarihinde Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda düzenlenen törenle ödüllerini aldı.

Gazeteci Hrant Dink'in doğum günü olan 15 Eylül'de verilen Uluslararası Hrant Dink Ödülü'nün bu yılki jürisinde Baskın Oran, Gerard Libaridian, Kenneth Roth, Kumi Naidoo, Mary Kaldor, Nataša Kandic, Cumartesi Anneleri / İnsanları, Oya Baydar ve Rakel Dink yer aldı.

Hrant Dink Vakfı, ayrımcılıktan, ırkçılıktan, şiddetten arınmış, daha özgür ve adil bir dünya için çalışan, bu idealler uğruna bireysel risk alan, ezber bozan, barışın dilini kullanan, bunları yaparken, insanlara mücadeleye devam etme yolunda ilham ve umut veren kişilere bu ödülü veriyor.

Şebnem Korur Fincancı kimdir?

İstanbul Üniversitesi Adli Tıp Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı, adli tıp, işkencenin saptanması ve rehabilitasyonu alanlarında çalışmalar yürütüyor.

Birleşmiş Milletler'ce işkencenin saptanmasında uluslararası standartlarda kılavuz olarak kabul edilen İstanbul Protokolü belgesinin oluşturucularından ve eğitmenlerinden olan Prof. Dr. Korur Fincancı aynı zamanda Türkiye İnsan Hakları Vakfı Başkanı. Adli Tıp Kurumu'nda ihtisas kurulu üyeliği ve başkanlığı da yapan Dr. Korur Fincancı, işkencenin yaygın olduğu ve üstünün örtüldüğü 1990'lı yıllarda işkenceyi saptayan raporlar verdikçe ve tıp etiği üzerine yazılar yazdıkça, yetkililerin baskılarıyla ve engellemeleriyle karşılaştı.

Prof. Dr. Korur Fincancı, aynı zamanda Adli Tıp Uzmanları Derneği'nin kurucu üyesi. 1996'da Birleşmiş Milletler Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesi adına, Bosna'daki toplu mezarlardan çıkarılan cesetlerin otopsi çalışmalarında yer aldı. 2000'de, İnsan Hakları İçin Hekimler'in Güney Afrika'daki uluslararası çalışmasında, 2002'de Dünya Sağlık Örgütü'nün Kadına Yönelik Cinsel Şiddet Araştırması ve El Kitabı çalışmalarında, çeşitli ülkelerde İstanbul Protokolü'nün uygulanması eğitimlerinde yer aldı. Adli tıp, insan hakları, barış çalışmaları, işkencenin önlenmesi, kadına yönelik şiddet alanlarında birçok çalışması ve katkısı bulunan Dr. Korur Fincancı, Evrensel gazetesinde haftalık yazılar da yazıyor.