'Ortadoğu ve Türkiye'de ABD ve AKP eliyle tırmandırılan Mezhepçilik ve Aleviler; Ne Yapmalı?'

Halkevleri 3 Ağustos’ta Ankara’da “Ortadoğu ve Türkiye’de ABD ve AKP eliyle tırmandırılan Mezhepçilik ve Aleviler; Ne Yapmalı?” başlıklı bir forum düzenledi.

Çeşitli kurum temsilcileri, gazeteciler, yazarlar ve akademisyenlerin de davetli olduğu Foruma, Türk Tabipleri Birliği’ni temsilen Dr. Hande Arpat katıldı.

Halkevleri Genel Başkanı Oya Ersoy’un açılışını yaptığı Forum, Rojava’lı gazeteci Halima Youssef ve Filistinli gazeteci Hasan Tahravi’nin Rojava ve Gazze’ye ilişkin aktarımlarıyla devam etti. Dr. Hande Arpat “Emperyalizmin yeni savaş stratejisi: Sağlık kurumları, ambulanslar ve sağlık emekçilerinin hedef alınması” başlıklı konuşmasında; dünyanın dört bir yerindeki çatışma ortamlarında sağlık kurum ve emekçilerine yönelik saldırıların tesadüf olarak görülemeyeceği, savaşın yıkıcı etkilerinin kalıcılaştırılması ve gelecek nesillere aktarılmasına hizmet eden bir savaş stratejisi olarak okunabileceği vurgusunu yaptı. Dr. Arpat başta Suriye ve Gazze olmak üzere pek çok yerden örnekler verdiği konuşmasını, sağlık kurumları ve emekçilerine yönelik bu saldırıların kabul edilemez olduğunun altını çizerek sonlandırdı.