Gazze'de Saglık Kuruluşlarına Saldırılara Uluslararası Tepki Var

Gazze’deki Hastane, Ambulans ve Sağlıkçıları Hedef Alan Saldırılara Bir An Önce Son Verin!

İnsan Hakları İçin Hekimler Örgütü (Physicians for Human Rights – PHR) İsrail Hükümetine “acil” kodlu bir çağrı yaparak, Gazze’deki hastane, ambulans ve sağlıkçıları hedef alan saldırılara bir an önce son verilmesi gerektiğini vurguladı. PHR, açıklamasında Hamas ve diğer silahlı grupların da sağlık profesyonelleri ve hastalarının güvenliğine yönelik tehditler konusunda duyarlı olmaları gerektiğini belirtti.

İnsan Hakları İçin Hekimler Örgütü, Sınır Tanımayan Doktorlar ve Kızıl Haç Uluslararası Komitesi tarafından derlenen verilere göre; çatışmalar başladığından beri, 11 sağlık merkezi saldırıların hedefi olurken, el-Wafa ve el-Aksa Hastaneleri gibi bazı sağlık merkezlerine dönük tekrarlayan saldırılar olduğu bildirildi.

PHR’ın açıklamasında, çatışma ve savaş dönemlerinde dahi, devletlerin hasta ve yaralılara gerekli sağlık hizmetinin sunulmasını ve sağlık profesyonellerinin can güvenliklerinin korunmasını garanti altına alması gerektiği hatırlatılırken, İsrail Hükümetinin konuyla ilgili uluslararası hukuku çiğnediğinin de altı çizildi.

PHR’ın açıklamasını okumak için tıklayınız