TTB Heyeti Maden Faciasının Yaşandığı Soma'da

13 Mayıs 2014 tarihinde Manisa'nın Soma ilçesindeki maden ocağında çıkan yangın sonucunda yüzlerce işçi hayatını kaybetti.

Soma Holding'e bağlı Soma Kömürleri adlı şirkete ait kömür ocağında yaşanan trafo patlaması sonrasında; Manisa Tabip Odası Başkanı Dr. Derya Pekbayık, TTB Merkez Konseyi Üyesi Dr. Fatih Sürenkök, TTB Olağandışı Durumlarda Sağlık Hizmetleri Kolu’ndan Dr. Mustafa Vatansever ve Manisa Tabip Odası’ndan 3 psikiyatri uzmanı olay yerine gittiler ve incelemelerde bulundular. İncelemelerin ardından Manisa Tabip Odası tarafından basın açıklaması yapıldı.

Heyetin, Manisa ve Kırkağaç devlet hastanelerindeki gözlemlerinde; yaralıların karbonmonoksit zehirlenmesine bağlı solunum sıkıntısı çektiği belirlendi. Yaralıların hastanelere nakli gece 03.00’e değin sürerken, saat 04.30’da ise madene gaz dolması nedeniyle bir süre arama kurtarma hizmetlerine ara verildi.

14 Mayıs sabahı saat 09.00 itibariyle Soma Devlet Hastanesi’nde 65, Akhisar Devlet Hastanesi’nde 14 Bergama Devlet Hastanesi’nde 18, Savaştepe Devlet Hastanesi’nde 4, Kırkağaç Devlet Hastanesi’nde 2, özel bir hastanede ise 15 civarında yaralı madenci olduğu belirlendi. Yaralılardan 4’ü ise basınçlı oksijen tedavisi için İzmir’e gönderildi.  

Heyet, hastanelerdeki yaralıları ziyaret etti ve yaralıların hayati tehlikesi bulunmadığını yaralıların bir bölümünün ise kurtarma ekibinden olduğunu tespit etti.

Manisa’ya giden 112 ekiplerinin yoğun gayreti görüldü ancak Soma Kaymakamlığı’nda kurulan kriz masasında sağlık organizasyonun yeterli olmadığı, hastane yöneticileri, başhekimler ve hastanelerdeki tüm sağlık çalışanlarının ise çalıştıkları hastanelere akın ederek yoğun çaba sarf ettiği görüldü.

Şu an itibariyle Soma’da takviye sağlık çalışanına ihtiyaç duyulmadığı ancak psikososyal travma ekiplerinin bu aşamadan sonra bölgeye gelerek yaralılara ve yakınlarını kaybedenlere destek olması gerektiği tespiti yapıldı.

Şu an Kırkağaç’ta bulunan bir soğuk hava deposunda 164 madencinin cenazesi bulunuyor. İstanbul, İzmir, Ankara ve Manisa’dan gelen Adli Tıp Uzmanlarınca cesetlerin kimlik tespiti ve ölü muayenesi yapılıyor.  17 cenazenin ise İzmir’e gönderildiği öğrenildi.

TTB İşçi Sağlığı ve İşyeri Hekimliği Kolu, bu sarsıcı ve üzüntü verici maden kazasına ilişkin değerlendirmelerini önümüzdeki günlerde yapacaktır.

Başta Soma halkı olmak üzere tüm Türkiye’ye başsağlığı diler, yaralılara geçmiş olsun dileklerimizi iletiriz.

Manisa Tabip Odası

Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi

 

 

MANİSA TABİP ODASI

BASIN AÇIKLAMASI

14 Mayıs 2014

Basına ve kamuoyuna,

Bildiğiniz gibi dün saat 15.00 sıralarında Soma'da Türkiye tarihinin en büyük maden kazası meydana geldi.

Manisa Tabip Odası, Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi ve TTB Olağandışı Durumlarda Sağlık Hizmeti Kolu olarak olayı haber aldıktan hemen sonra Soma'ya gittik.

Kaza işçilerin vardiya değişimi sırasında meydana geldiği için içerde bulunan işçi sayısı ile ilgili net bir bilgi yok ancak 500’e yakın olduğu düşünülüyor.

Yaralılara müdahale eden yeterli sağlık personeli mevcuttur. Yaralılara yaptığımız ziyaretlerde travma vakasına rastlanmamış, yaralanmaların asfiksi nedeniyle olduğu gözlenmiştir.

Manisa il sınırlarında yatarak tedavi gören yaklaşık 130 hasta bulunmaktadır. Bu yaralıların hayati tehlikesi bulunmamaktadır. Hiperbarik oksijen tedavisi için 4 hasta İzmir'e gönderilmiştir. Bergama’da 15, Savaştepe’de 5 hasta bulunmaktadır.

164 cenaze Kırkağaç’da soğuk hava deposunda tutulmaktadır. 17 cenaze İzmir'e gönderilmiştir. Cenazelerin kimlik tespiti yapılmaktadır. Cenaze sayısının artmasından endişe edilmektedir.

Dünya tarihinin en büyük maden kazalarından biri olan bu kaza nedeniyle çok üzgünüz. Yaralılara geçmiş olsun diliyor, ölenlerin acısını yüreğimizde hissediyoruz.