Meslek Örgütleri Yaşamı Savunur Barınma Hakkı Yaşam Hakkıdır

Geçtiğimiz Cumartesi günü Danıştay’ın kuruluş yıldönümünde Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu’nun konuşması sırasında Başbakan’ın öfkelenmesi ve bir meslek birliği başkanını hedef alan hakaretleri Türkiye ve Dünya kamuoyunda önemli tartışma yaratmış durumdadır.

Bir Başbakan’ın yargının ayrılmaz parçası olan avukatların temsilcisine Devlet’in zirvesinin olduğu bir törende “edepsiz”, “yalan söylüyorsun” hakaretleri savurması, ardından salonu terk etmesi kuşkusuz demokrasilerde rastlanan olaylardan değildir. Bu yönü mutlaka tartışılacak ve analizleri yapılacaktır. Kesin olanı meslek örgütlerini işlevsizleştirmeye çalışan, kaynaklarını kurutan, başkanını azarlayan bir düzene demokrasi denemeyeceğidir. Ancak en az bunun kadar önemli olan husus, Başbakan’ı sinirlendiren Vanlı depremzedelere ilişkin hatırlatmada bulunulması konusudur ki bu ülkenin hekimleri ve sağlıkçıları açısından özellikle üzerinde durulması gereken bir noktadır.

Barolar Birliği Başkanı’nın haklı olarak gündeme taşıdığı Vanlı depremzedelerin durumu Türkiye’deki vicdan sahibi herkesin üzerinde düşünmesi gereken bir konudur. Depremin üzerinden 2,5 yıl geçmesine rağmen 43 aile gidecekleri hiçbir yerleri olmadığı için çok kötü koşullarda konteynerlerde yaşamaya devam etmektedirler. Üstelik Devlet bu aileleri konteyner kentten atabilmek için geçen kış elektriklerini kesmiş, soğukta bırakmıştır. 43 aile hastalıklarla, sefaletle, açlıkla mücadele etmekte, Türk Tabipleri Birliği dahil tüm kurumlardan yardım istemekte, TBMM’de girişimler yapmakta, Devlet “siz depremden önce de kiracıydınız, hak sahibi değilsiniz demekte”, sorunu gündeme getiren Barolar Birliği Başkanı “edepsizlikle” suçlanmaktadır.

Barınma hakkı, sağlık hakkıdır, yaşam hakkıdır. Nitelikli barınma olanakları olmazsa çocukların sağlığından, eğitiminden söz etmek olanaksızlaşır. Konya’da camları kırık, naylonla kapatılmış evde donarak ölen Ayaz Bebek akıllardadır. Barınma hakkını mülkiyete bağlayan, tapu sahibi olmaya bağlayan anlayış belli ki Başbakan’ın mutlak kabul ettiği değerdir ve yeni Ayaz Bebekler’in olması olasılığı onu utandırmamaktdır. Tam tersi ona göre tapusu olmayanın, kira ödeyecek durumda olmayanın barınma hakkından söz etmek “edepsizliktir”.

Bu ülkenin hekimleri olarak böyle bir anlayışı kabul etmemiz olanaksızdır.

Barınma, sağlık, yaşam hakkından söz edenlerin bu ülkeyi yönetenlerce “edepsiz” diye azarlanması tüm yurttaşlarımız açısından kaygı vericidir.

Türk Tabipleri Birliği
Merkez Konseyi