Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde Şiddet Sınır Tanımıyor!

Bağcılar EAH Acil Servisi’nde 6 Nisan 2014 Pazar akşamı yaşanan ve 5 sağlık çalışanının yaralanmasıyla sonuçlanan şiddet olayı düzenlenen basın açıklamasıyla protesto edildi.

İstanbul Tabip Odası ve SES Bakırköy Şube tarafından yapılan ortak basın açıklaması 8 Nisan 2014 tarihinde hastane başhekimlik binası önünde gerçekleştirildi. Basın açıklaması için acil servis önünde toplanan hekimler ve sağlık çalışanları başhekimlik binası önüne dek yürüdüler.

Basın açıklamasına İstanbul Tabip Odası Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Fethi Bozçalı, İstanbul Tabip Odası Temsilciler Kurulu Divan Başkanı Dr. Samet Mengüç, İnsan Hakları Komisyon Üyesi Dr. İncilay Erdoğan, SES Bakırköy Şube Başkanı Hıdır Doğan, hastane temsilcileri, saldırıda yaralanan sağlık çalışanları ve çok sayıda sağlık çalışanı katıldı. Açıklamaya vatandaşlar da destek verdiler.

Basın açıklamasında konuşan Dr. Fethi Bozçalı, halkın nitelikli sağlık hizmeti alma hakkını savunduklarını, sağlık çalışanlarına uygulanan şiddetin salgın haline geldiğini, 17 Nisan’da Gaziantep’te öldürülen Dr. Ersin Arslan’ı andığımız bugünlerde Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde sağlık çalışanlarının şiddete uğradığını dile getirdi. Dr. Bozçalı “Sadece sağlık alanında değil, 3. Köprü inşaatında yaşamanı yitiren işçileri de anıyoruz. 6 Nisan’da Bağcılar eğitim Araştırma Hastanesi’nde yaşanan şiddeti de Sağlık Bakanlığı’nın, sağlığı ticari alan olarak görüp yeterli önlemleri almayan politikaları nedeniyle iş kazası olarak değerlendiriyoruz. Bizler artık günde 50, 60, 100 hasta bakmak istemiyoruz. Performansa dayalı çalışmak istemiyoruz. Nitelikli sağlık hizmeti vermek, iyi hekimlik yapmak istiyoruz. Sağlık Bakanlığı’na, başbakana sesleniyoruz; sağlık çalışanlarına her geçen gün artan şiddeti ne zaman durduracaksınız Sağlık Bakanlığı’na sağlık çalışanına şiddeti durdurmak için birçok öneri götürdük, son çıkarılan Torba Yasa’da da somut önerilerimiz Sağlık Bakanlığı tarafından maalesef dikkate alınmadı. Yetkilileri sorumlu davranmaya, çalışanlarına sahip çıkmaya çağırıyoruz” dedi.

Ardından söz alan Dr. Samet Mengüç ise şunları dile getirdi: “Sağlık politikalarının yanlışlığından insanlar sürekli hastanelere başvuruyor. Bu durumda insanlar meta haline getiriliyor, müşteri olarak görülüyor. İnsanlar istedikleri düzeyde sağlık hizmeti alamadığı için de şiddet olayları tırmanıyor. Sağlıkta şiddeti durdurmak için mücadele etmeye devam edeceğiz.”

Açıklamaların ardından ortak basın açıklaması hastane temsilcilerinden Dr. Aytekin Sağlam tarafından okundu. Basın açıklaması “ Sağlıkta Şiddeti Durduracağız” sloganı ile sona erdi.

Basın açıklaması için tıklayınız...