TTB'den Sağlık Bakanı Müezzinoğlu'na Mektup

TTB Merkez Konseyi Başkanı Prof. Dr. Özdemir Aktan, 11 Mart 2014 tarihinde Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’na bir mektup göndererek; iş, ücret ve gelecek güvencesi ile nitelikli sağlık hizmeti talepleri ile 14 Mart günü acil vakalar ile yatan hastalar dışında poliklinik hizmeti vermeme kararı alan sağlık çalışanlarının eylemine destek çağrısında bulundu.

Mektupta şu ifadelere yer verildi:

“Sayın Bakan,

Hekimler ve tüm sağlık çalışanları, sağlık ortamında giderek azalan iş, ücret, gelecek güvencesi, eğitim ve sağlık hizmeti sunumunun bozulan niteliğini dile getirmek için Tıp Bayramı olan 14 Mart günü acil vakalar ile yatan hastalar dışında poliklinik hizmeti vermeme kararı almış bulunmaktadır.

14 Mart 2014 günü Türkiye’nin her köşesinde, her hastane ve sağlık biriminde hekimler ve sağlık çalışanları can güvenliği, angarya çalışma yerine güvenceli istihdam, performans yerine emekliliğe yansıyan temel ücret, katkı katılım paylarına karşı nitelikli sağlık hizmeti, alt yapı gözetilmeden artırılan kontenjanlara karşı nitelikli eğitim için gerekli düzenlemelerin bir an önce hayata geçirilmesi için bir kez daha seslerini yükselteceklerdir.

Tıp Bayramında sizleri de aramızda görme dileğimizi ve düzenlemelerin bir an önce yapılması konusundaki girişimlerinizi tüm hekimler adına bir kez daha talep ediyoruz. Hastalarımızın mağduriyetini engellemek adına Merkezi Hastane Randevu Sisteminden aynı gün için randevu verilmemesi konusunda girişimlerinizi tüm sağlık çalışanları adına bekliyoruz.

Herkes için ulaşılabilir, nitelikli bir sağlık ortamı, iş, gelir, gelecek güvencesi hepimizin arzusudur.”