Berkin Elvan'ı Kaybettik

Gezi eylemleri sırasında 15 Haziran günü Okmeydanı’nda polisin attığı gaz kapsülüyle başından vurulan ve 269 gündür komada olan 15 yaşındaki Berkin Elvan yaşamını yitirdi.

O günden bu yana Okmeydanı Hastanesi’nde tedavi altında olan ve tıbbi durumu İstanbul Tabip Odası tarafından yakından takip edilen Berkin Elvan’ı ne yazık ki kaybettik.

Acımız milyonların acısına ortaktır. Başta ailesi olmak üzere tüm yakınlarının acısını paylaşıyor, başsağlığı diliyoruz.

Biber gazı kullanımına son verilmelidir!

Emniyet güçleri, Berkin Elvan'ın yaşamını yitirdiği hastane bahçesinde toplanan ve aralarında hastalar ile hasta yakınlarının da olduğu kalabalığa biber gazları ile müdahale etti. Polisin attığı gaz fişeği ile maalesef bir vatandaşımız daha yaralandı.

Ülkemizde toplumsal olaylarda biber gazı kullanımı neredeyse gündelik bir uygulama olmuştur. Ne yazık ki sokaklardan meydanlara, tutukevlerinden hastane bahçelerine dek uzanan bir yelpazede halka, hak arayanlara karşı kullanılan bir silaha dönüşmüştür.

İnsan sağlığına etkileri nedeniyle bir kimyasal silah olduğu kabul edilen göz yaşartıcı gazların kullanılması bir an önce yasaklanmalı, biber gazı kullanımına son verilmelidir.

TÜRK TABİPLERİ BİRLİĞİ

MERKEZ KONSEYİ