Prof. Dr. Fatih Hilmioğlu Tahliye Edildi

Anayasa Mahkemesi, Ergenekon Davası'ndan 23 yıl hapis cezasına çarptırılan ve 5 yıldır Silivri Cezaevi'nde tutuklu bulunan Prof. Dr. Fatih Hilmioğlu'nun tahliyesine karar verdi.

Hatırlanacağı üzere, TTB Merkez Konseyi tarafından 6 Şubat 2014 tarihinde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ve Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu'na gönderilen mektupta; Prof. Dr. Fatih Hilmioğlu’nun sağlık durumunun cezaevi koşullarında bulunmaya uygun olmadığını dikkat çekilmiş, Hilmioğlu'nun tahliyesi istenmişti. Gönderilen mektuba ek olarak Prof. Dr. Fatih Hilmioğlu’nun sağlık durumu, hastalığın klinik seyri ve hapishane koşullarında kalmasının sağlığını ve yaşamını nasıl etkileyeceği konusunda hazırlanan bilimsel bir değerlendirme raporu da sunulmuştu.

Hilmioğlu'nun sağlık durumu ile ilgili raporlar geçen günlerde ise Anayasa Mahkemesi'ne ulaştı. Yüksek Mahkeme Hilmioğlu'nun tahliyesine karar verdi.

Hilmioğlu'nun tahliye edilmesi tüm hekimler ve sağlık çalışanları tarafından sevinçle karşılandı. Meslektaşımıza ve ailesine geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz.

Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi