Bu Kez Batman'da Bir Yurttaşımız Gözünü Kaybetti

BİBER GAZI ACİLEN YASAKLANMALIDIR!

 

 

           20.02.2014

 

Basın Açıklaması        

Bu Kez Batman’da Bir Yurttaşımız Gözünü Kaybetti

BİBER GAZI ACİLEN YASAKLANMALIDIR!

Gezi Direnişi’nden bu yana ülkeyi yönetmekte zorlanan, 17 Aralık’tan bu yana ortaya çıkan devasa yolsuzluk dosyalarıyla iyice sıkışan AKP Hükümeti kendisine yönelik her türlü muhalif eyleme karşı orantısız şiddet kullanmaya devam ediyor.

Hiçbir şiddet içermeyen, demokratik, barışçıl gösteriler bile tazyikli sularla, biber gazlarıyla, plastik mermilerle, TOMAlarla, AKrePlerle saldırıya uğruyor.

Biber gazı artık gündelik hayatımızın bir parçası ve bir halk sağlığı sorunu haline geldi.

Hükümet 1 Mayıs’tan Gezi Direnişi’ne, yolsuzluk protestolarından “İnternetime dokunma!” eylemlerine, işçi mücadelelerinden Kürt sorununa kadar karşılaştığı her sorunu biber gazıyla “çözmeye” çalışıyor.

Hükümet güçleri sokaklardan meydanlara, hastane bahçelerinden stadyumlara, dükkanlardan evlerimizin içlerine kadar biber gazı yağdırıyorlar.

Üstelik de yakın mesafeden ve tıpkı bir ateşli silah gibi hedef gözeterek kullanıyorlar.

Gezi Direnişi’nde bu nedenle binlerce insanımız yaralandı, on bir yurttaşımız gözünü kaybetti.

Hükümet güçleri 15 Şubat günü de başta Batman, Diyarbakır, Cizre, Yüksekova olmak üzere birçok yerleşim merkezinde düzenlenen sivil protesto eylemlerine tıpkı Gezi Direnişi’nde olduğu gibi orantısız bir şiddetle saldırdı.

Yüzlerce insanımız yaralandı, 18 yaşında bir yurttaşımız gözüne isabet eden biber gazı mermisi nedeniyle sol gözünü yitirdi, 7 aylık bir bebeğimiz evinin içine atılan biber gazı nedeniyle ölüm tehlikesi geçirdi.

Türk Tabipleri Birliği olarak defalarca uyardık,

Başta Dünya Tabipler Birliği, İnsan Hakları İçin Hekimler Örgütü, Avrupa Hekimler Daimi Komitesi olmak üzere uluslararası hekim örgütleri defalarca uyardı,

Bir kez daha uyarıyoruz;

Biber gazı insan sağlığına zararlıdır ve acilen yasaklanmalıdır!

 

TÜRK TABİPLERİ BİRLİĞİ

MERKEZ KONSEYİ