Ali İsmail Korkmaz Davası 12 Mayıs’a Ertelendi

Eskişehir’de Gezi direnişi eylemleri sırasında dövülerek öldürülen Ali İsmail Korkmaz'ın sanıklarının yargılandığı dava 3 Şubat 2014 tarihinde Kayseri 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Duruşmaya TTB adına Dr. Osman Öztürk, Dr. Ali Çerkezoğlu, Dr. Ahmet Suntur ve Dr. Hüseyin Demirdizen katıldı. Ali İsmail Korkmaz'ın annesi Emel Korkmaz elinde taşıdığı oğlunun fotoğrafını duruşma boyunca bırakmadı. Salonun küçük olmasından dolayı çok sayıda kişi duruşma salonuna giremezken, dayanışma için gelen yaklaşık iki bin kişi Adliye binası çevresindeki polis barikatlarının ardında bekledi.

Kayseri 3. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmada tutuklu polis Mevlüt Saldoğan, fırın sahibi İsmail Koyuncu ile akrabaları Ramazan Koyuncu, Muhammet Vatanseven ve Ebubekir Harlar'ın yanı sıra tutuksuz yargılanan TMŞ polisleri Şaban Gökpunar, Hüseyin Engin ve Yalçın Akbulut hazır bulundu.

Duruşmada iddianame okundu, sanıklar sorgulandı, Korkmaz ailesinin ifadesi alındı ve avukatların talepleri dinlendi. Korkmaz ailesi avukatları tutuksuz polislerin tutuklanmasını, savcı tutuksuz polis sanık Yalçın Akbulut'un tutuklanmasını talep ederken sanıklar tahliye taleplerini iletti. Mahkeme tutuklulukların devamına karar verdi, tutuksuz sanıkların tutuklanma talebinin reddini açıkladı.

Duruşmada, Korkmaz ailesinin avukatları Ali İsmail Korkmaz'ı öldürme emrini Başbakan ve Eskişehir Valisi'nin verdiğini belirterek, Eskişehir Valisi'nin gaz bombalı ve tazyikli su ile müdahale emri verdiğini hatırlattı. Avukatlar, "O eylemde gaz sıkılmasaydı Ali İsmail o sokağa girmeyecekti ve öldürülmeyecekti" dedi. Avukatlar, konuşmaya devam ederken, davanın Kayseri'ye alınmasını da eleştirdi. Avukatlar, "Türkiye halklarının Ali İsmail'e adalet borcu var. Mahkeme, Türkiye halklarını temsil ettiğini savunuyor. Buradan adalet çıkmalı" dedi. Emel Korkmaz ise Ali İsmail'in fotoğrafını sanıklara gösterdi ve "Ben oğlumu temiz ellerimle büyüttüm, siz katiller kirli ellerle dokundunuz. Ben onu Eskişehir'e sağ gönderdim, siz öldürdünüz. Benim oğlumun yüzüne bakamıyorsunuz, kendi oğullarınızın yüzüne nasıl bakacaksınız?" diye sordu.

Mahkeme heyeti bir sonraki duruşmayı ise 12 Mayıs'a erteledi.

Davanın sanıklarından tutuklu polis Mevlüt Saldoğan "suç kastıyla kasten insan öldürmek" suçundan müebbet hapis istemiyle yargılanıyor, diğer tutuklular İsmail Koyuncu, Ramazan Koyuncu, Muhammet Vatansever ve Ebubekir Harlar ile tutuksuz polisler Şaban Gökpınar, Hüseyin Engin ve Yalçın Akbulut hakkında da "öldürmeye iştirak" suçundan 10 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası isteniyor.