Bozuk Düzende Sağlam Çark Olmaz, Bu Pisliği Halk Temizler!

Onbinlerce kişi Ankara’da Hükümeti İstifaya Çağırdı

KESK, DİSK, TMMOB ve TTB‘nin çağrısıyla, “Yolsuzluk, Yoksulluk, Zulüm Düzeninden Hesap Sormak İçin” 11 Ocak 2014 (Cumartesi) günü onbinlerce kişi Ankara'da düzenlenen "Özgürlük, Demokrasi, Emek, Adalet ve Barış" mitinginde bir araya geldi.

Türkiye’nin dört bir yanından gelerek sabah saatlerinde Hipodrom’da toplanan emekçiler sloganlarla Sıhhiye Meydanı'na doğru yürüyüşe geçti. "Bozuk düzende sağlam çark olmaz. Bu pisliği halk temizleyecek" yazılı dev pankartın açıldığı yürüyüş boyunca sık sık “hükümet istifa” sloganı atıldı. "Bu pisliği emekçiler temizleyecek" diyenler ellerinde ayakkabı kutuları ile süpürge taşıyarak ve çıplak ayak yürüyerek eylemi renklendirirken, "Hırsız var" diye bağırılarak da yolsuzlukları protesto ettiler.

Sıhhiye Meydanı’nda gerçekleşen mitingde Gezi direnişinde yaşamını yitirenler de unutulmadı,  miting alanına "Sizin çocuklarınız çalıyor, Bizim çocuklarımız ölüyor" yazılı pankart asıldı. Roboski'de yaşamını yitirenlerin yakınları ise mitinge üzerlerinde ölenlerin isimlerinin yer aldığı kefenler giyerek katıldı. Mitingde KESK Başkanı Lami Özgen, DİSK Genel Başkanı Kani Beko, TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Soğancı ve TTB Merkez Konseyi Başkanı Özdemir Aktan birer konuşma yaptı.

TTB Merkez Konseyi Başkanı Özdemir Aktan mitingde yaptığı konuşmada, halkın bu yaşananları hak etmediğini belirterek "Bu ülke Gezi ile nasıl mücadele edeceğini de herkese gösterdi" diye konuştu. Aktan şunları söyledi: "AKP hükümeti bu ülkenin sağlığını bozuyor. Ülkenin ruh sağlığı bozuldu. İş kazalarında Avrupa ülkeleri içinde birinci, dünya ülkeleri içinde ikinci sırada yer alıyoruz. Çevre katliamlarında en önde gidiyoruz. Savaş çığırtkanlığının sonucu olarak kızamık ve çocuk felci ülkemize geldi. Gezi direnişinde yurttaşa yardım ettiğimiz için bunu engellemek adına torba yasaya madde eklendi. Daha baskıcı bir rejim ile karşı karşıyayız. Bizim talebimiz, daha demokratik, daha özgür bir ülke. Bugün burada toplanan insanlar da bu düzenin böyle gitmeyeceğini haykırmak için bugün buradadır”.

KESK Genel Başkanı Lami Özgen ise konuşmasında "Hangi taşı kaldırsak altından yolsuzluğun, kokuşmuşluğun, kirliliğin sahipleri AKP ve cemaat çıkıyor! Çürüyen düzen kurumları bir bir dökülüyor. Anayasa ve yasalar rafa kaldırılıyor. Bütün devlet kurumları tek kişinin iki dudağı arasından çıkan talimata göre harekete geçiyor. Bir iktidar ortaklığı çatırdarken yeni ittifaklar dizayn ediliyor" derken, DİSK Genel Başkanı Kani Beko, "Bu pisliği halk temizler. Ayakkabı kutularından çıkan yağmalanan kentlerimizdir, kurutulan derelerimizdir, kesilen ağaçlarımızdır. Yani Gezi‘dir, Dikmen‘dir, Karadeniz‘dir. Onların çocukları hırsızlık yapıp mahkemeye çıkarılmazken, bizim çocuklarımız Gezi‘de katledildi. Artık yeter, bu yağma, sömürü ve zulüm düzeninin sonuna geliyoruz. Halk ayakta, Haziran ayından beri bu yağma düzenini, bu zulüm düzenini sallıyor. Haziran direnişi ile beraber, AKP iktidarı için ‘dediğim dedik, çaldığım düdük sürecinin sonuna geldik. Haziran ayından beri bu halk aynı halk değil." dedi. TMMOB Başkanı Mehmet Soğancı ise "11 yıldır daha fazla yoksulluğun, sömürünün, baskının ve gericiliğin rejimini inşa edenlere cevabımızı şimdi eşitliğin, özgürlüğün, barışın ve demokrasinin mücadelesini büyüterek vereceğiz" diye konuştu.