Camide İçki İçildiği İddiasının İftira Olduğu Bir Kez Daha Ortaya Çıktı

Gezi Parkı Direnişi sırasında, meydanlarda, parklarda, sokaklarda direnişçilerin yanında olan, polisin vahşi saldırılarıyla yaralanan, hayatını yitiren, gözlerini kaybeden vatandaşların yardımına koşan TTB, tabip odaları ve hekimlere yönelik olarak ortaya atılan “Dolmabahçe Camii’nde içki içildi” iddiası bir kez daha yalanlandı.

Zaman gazetesi İstihbarat Şefi İbrahim Doğan’ın önceki gün Twitter üzerinden yaptığı “Gezi olayları sırasında Dolmabahçe'deki Bezmi Alem Valide Sultan Camii'nde bulunan bira kutularının sonradan konulduğu” yönündeki açıklamaları üzerine TTB Merkez Konseyi tarafından konu ile ilgili yazılı bir açıklama yapıldı. Açıklamada, “TTB ve tabip odalarını itibarsızlaştırmaya, ağacına, doğasına, şehrine, yaşamına sahip çıkan halkımızın iradesini ve en kötü koşullarda bile mesleğinin gereğini yerine getiren meslektaşlarımızı karalamaya çalışanları bir kez daha kınıyoruz” denildi.

 

02.12.2013

BASIN AÇIKLAMASI

CAMİDE İÇKİ İÇİLDİĞİ İDDİASININ İFTİRA OLDUĞU BİR KEZ DAHA ORTAYA ÇIKTI

AKP’nin diktatörlük girişimine isyan eden milyonlarca yurttaşın sokağa döküldüğü Gezi Parkı Direnişi sırasında, meydanlarda, parklarda, sokaklarda direnişçilerin yanında olan, polisin vahşi saldırılarıyla yaralanan, hayatını yitiren, gözlerini kaybeden vatandaşların yardımına koşan TTB, tabip odaları ve hekimlere yönelik olarak ortaya atılan “Dolmabahçe Camii’nde içki içildi” iddiası bir kez daha yalanlandı.

İddialar ortaya atıldığında açık olarak ifade etmiştik:

“Gezi Parkı Direnişi sırasında Dolmabahçe Valide Sultan Camii’nde içki içildiği iddiası tamamen gerçek dışıdır.

Dolmabahçe Valide Sultan Camii’nde, 1 Haziran Cumartesi ve 2 Haziran Pazar akşamları, Camii görevlilerinin de bilgisi ve yardımlarıyla (kendilerine bir kez daha teşekkürlerimizi sunarız), gönüllü sağlık ekiplerimiz tarafından revir kurulmuş ve polisin vahşice saldırısında yaralanan yüzlerce yurttaşımıza sağlık hizmeti verilmiştir.

Aralarında gencecik tıp fakültesi öğrencilerinin de olduğu meslektaşlarımız o korkunç koşullarda, kendi yaşamlarını da tehlikeye atarak, fedakârca insanların yardımına koşmuştur ve camii içinde hiçbir şekilde içki içilmemiştir. (İftiracılar için not düşelim: Biz hekimler görev başında içki içmeyiz.)

Gerçek bizatihi Camii görevlileri tarafından da ifade edilmişken bu iddiaları devam ettirmek; halkın direnişi karşısında uğranan ağır yenilginin dışavurumu ve Gezi Parkı Direnişi’ni itibarsızlaştırma çabalarından başka bir şey değildir.

Bu açıklamamıza rağmen AKP yöneticileri iftiralarını sürdürmüş; Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 11 Haziran 2013 Salı günü AKP Grup Toplantısında yaptığı konuşmada olayın video görüntülerinin ellerinde olduğunu ve Cuma günü kamuoyuna açıklayacaklarını söylemişti.

(Aradan 25 Cuma geçti!)

Zaman gazetesi İstihbarat Şefi İbrahim Doğan, önceki gün Twitter üzerinden yaptığı açıklamada Gezi olayları sırasında Dolmabahçe'deki Bezmi Alem Valide Sultan Camii'nde bulunan bira kutularının sonradan konulduğunu açıkladı. Doğan mesajında şu ifadeyi kullandı: "Evet, o bira kutularını sonradan biri koydu, müezzin de bunu teyit etti."

Doğan, takipçilerinden gelen "Gazeteniz camide içki içilmediğini niye yazmadı?" sorularına da, "Bunu o iddianın sahiplerine sorun, biz o iddiayı yazmadık" yanıtını verdi.

Böylece, daha önce de ifade ettiğimiz gibi, Dolmabahçe Camii’nde içki içildiği iddiasının “İddia sahiplerinin fantezi dünyasını yansıtan” bir iftira olduğu bir kez daha ortaya çıktı.

TTB ve tabip odalarını itibarsızlaştırmaya,  ağacına, doğasına, şehrine, yaşamına sahip çıkan halkımızın iradesini ve en kötü koşullarda bile mesleğinin gereğini yerine getiren meslektaşlarımızı karalamaya çalışanları bir kez daha kınıyoruz.

TÜRK TABİPLERİ BİRLİĞİ
MERKEZ KONSEYİ